Hlavní navigace

Lidí bez práce proti očekávání mírně ubylo, nezaměstnanost zůstala na 3,8 %

Sdílet

Veronika Němcová 2. 10. 2020

Statistiky o nezaměstnanosti překvapily. Čekalo se, že na podzim začne lidí bez práce přibývat, míra nezaměstnanosti v září ale zůstala stejná jako v srpnu – 3,8 %. A je nejnižší v celé Evropské unii, vyplývá z informací ministerstva práce.

Počet lidí bez práce se v září dokonce mírně snížil. Úřady práce evidovaly celkem 277 015 uchazečů, což je o 2 063 méně než v srpnu. Zaměstnavatelé nabízeli  prostřednictvím úřadů práce 316 658 volných pracovních míst, v srpnu jich bylo přes 340 tisíc.

V porovnání s uplynulými roky, kdy byla nezaměstnanost rekordně nízká, jde ale o růst – je to nejvyšší zářijová hodnota od roku 2017. V meziročním srovnání bylo v září o 75 108 lidí bez práce víc než v září 2019, kdy byla míra nezaměstnanosti 2,7 %.

Podle personální agentury Randstad se žádný výrazný výkyv v počtu nezaměstnaných do konce roku nepředpokládá. Program Antivirus, který chrání před propouštěním, poběží celý říjen a zároveň se před Vánoci čeká nárůst sezónních prací.

Do konce roku tak žádný výrazný výkyv v počtu nezaměstnaných nepředpokládáme. Spíše se začínají projevovat rozdíly mezi počtem nezaměstnaných mužů a žen, které byly krizí v souvislosti s pandemií koronaviru zasaženy více. Zatímco u mužů se nezaměstnanost drží na stejném čísle, u žen roste. Důvodem je i to, že pracovaly častěji na nižší úvazky nebo na dohodu a tento typ pozic bývá během propouštění obvykle více ohrožen. Hrozba uzavírání škol a přechod na online výuku jim bohužel i nadále komplikuje situaci, říká Jacek Kowalak, generální ředitel české pobočky Randstad. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).