Hlavní navigace

Lidé se obávají zhoršení ekonomické situace. Strach mají ze zdražování a propouštění

Sdílet

Lenka Kašparová 24. 2. 2021

Čeští spotřebitelé věří ekonomice stále méně. V únoru se jejich důvěra ve srovnání s měsícem lednem opět snížila. Indikátor důvěry klesl o 3,5 bodu na hodnotu 85,0. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu Českého statistického úřadu. Důvěra domácností se nachází jen nepatrně nad minimální úrovní z dubna a října letošního roku, kdy dosáhla nejnižších hodnot.

Již tak nízká důvěra spotřebitelů v únoru znovu klesla. Lidé se více než v lednu obávají nejen zhoršení celkové ekonomické, ale i vlastní finanční situace. Výrazně vzrostl také podíl spotřebitelů očekávajících v následujících 12 měsících zvýšení nezaměstnanosti a růst cen, komentuje aktuální situaci Veronika Ptáčková z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Důvěra v ekonomiku se v posledních měsících závisí na aktuální pandemické situaci a navazujících restriktivních opatřeních. Vzhledem k nynějšímu zhoršujícímu se průběhu pandemie a začátku třetí vlny se dá očekávat, že důvěra lidí se bude dále zhoršovat.

Dnes zveřejněný počet identifikovaných případů za úterý překročil 15,5 tisíc a byl tak nejvyšší od začátku ledna. Na trhu stále více sílí obavy z celkového lockdownu ekonomiky, který by se podobal březnu a dubnu minulého roku. Klíčový tak bude patrně vývoj v tomto týdnu. Vývoj posledních dní však naznačuje, že dnes zveřejněná data o důvěře již nemusí zcela odrážet současnou úroveň důvěry v ekonomice, která bude patrně nižší, říká, Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank N.V.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).