Hlavní navigace

Lidé bez domova se mohou obracet na Úřad práce. Zaplatí jim například nocleh

Sdílet

Lidé bez přístřeší a bez finančních prostředků, kterým hrozí bezprostřední vážné poškození zdraví nebo jsou v ohrožení života, se mohou obracet i na Úřad práce ČR.

Na příslušném kontaktním pracovišti si mohou požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP). Ta může sloužit třeba na na úhradu jednorázového výdaje spojeného se zaplacením noclehu v zařízení, kde mohou přečkat mrazivou noc.

Úřad práce ČR spolupracuje se sociálními pracovníky obcí, městských částí a sociálními pracovníky nestátních neziskových organizací. Cílem je pomoci lidem bez domova v zajištění vhodného ubytování, aby v pořádku přečkali zimní období, kdy venkovní teploty klesají hluboko pod bod mrazu, upřesňuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Sociální pracovníci jsou lidem v nouzi k dispozici a pomohou jim najít vhodné ubytování nebo vyplnit žádost o dávku MOP. Je možné požádat také o proplacení noclehu v azylovém domě či v noclehárně. Společně se žádostí ale musí klient nebo jeho zmocněný zástupce doložit doklad o zaplacení poplatku za nocleh, nebo doklad o tom, že má zajištěno ubytování na stávající noc.

ÚP ČR může v takovém případě poskytnout dávku opakovaně, ale maximálně po dobu dvou měsíců.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).