Hlavní navigace

Lichva začíná být celospolečenským problémem

Sdílet

Josef Janda 11. 11. 2009

Situace, kdy si půjčíte peníze, může mít fatální důsledky v podobě vysokého úroku nebo pro vás nevýhodných podmínek. V okamžiku, kdy se ekonomice nedaří přibývá lidí, kteří mají problém se splácením. Aby dostáli svým závazkům, rozhodnou se pro vytloukání klínu klínem a na zaplacení svých dluhů si pořizují nové.

Hlavním problémem je lichva, proti které bojuje řada občanských sdružení a nově i banky. Bankéři plně chápou a sdílejí snahy omezit lichvu, zvláště v nynější době, kdy leckdo může zneužít hospodářské recese k okrádání lidí, nacházejících se v nouzi či obtížné životní situaci. Zamezit takovému jednání je i pro banky mimořádně důležité. Řadu osob může lichva vážně poškodit, navíc kazí i obraz seriózního podnikání ve finančnictví, řekl výkonný ředitel České bankovní asociace Josef Tauber.

Mezi hlavní problémy, které Česká bankovní asociace vidí, je v regulaci nebankovních poskytovatelů půjček. Na ně se nevztahuje žádná regulace ani pravidla. Mezi nimi a bankami tak vzniká asymetrie, která dává příležitost k neserióznímu jednání.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).