Hlavní navigace

Letos propadne nejvíc řidičáků v historii. Ještě je potřeba vyměnit 326 tisíc průkazů

Sdílet

Gabriela Hájková 8. 11. 2017

Do konce října si řidičský průkaz vyměnilo 439 tisíc lidí, dalších 222 tisíc to zatím nestihlo i když už jim průkaz propadl. Jedná se o průkazy vydané během prvních deseti měsíců roku 2007 s dobou platnosti na 10 let. Tento rok byl totiž z hlediska počtu vydaných řidičáků nejvytíženější v historii.

Do konce roku zbývá vyměnit ještě 326 tisíc průkazů (do tohoto údaje spadají lidé, kteří si propadlý doklad ještě nevyměnili a ti, kterým platnost řidičského průkazu skončí během listopadu a prosince). Největšímu počtu dokladů skončí platnost v posledních dvou měsících roku v Praze, v Jihomoravském, Moravskoslezském a Středočeském kraji.

Do konce roku si musí vyměnit průkazy způsobilosti také vůdci plavidel a členové lodních posádek, kterým byl průkaz vydán od 1. 5. 2004 do 31. 12. 2014. Totéž platí pro plavecké služební knížky, do nichž jsou zapsány způsobilosti členů posádek plavidel jiných než malých. Povinnost vyměnit si průkaz se vztahuje i na některé vůdce malých a rekreačních plavidel (zde jde pouze o starší průkazy vydané od 1. 1. 1985 do 31. 12. 1995). Dohromady zbývá do konce roku vyměnit ještě 10 500 průkazů způsobilosti.

Jak na to?

K výměně řidičského průkazu za nový stačí přijít na příslušný úřad obce s rozšířenou působností (podle místa trvalého bydliště) s platným průkazem totožnosti, současným řidičákem a jednou průkazovou fotografií. Za výměnu neplatíte žádný poplatek a to ani v případě, že už vám řidičák před výměnou stihl propadnout. Ovšem za řízení bez platného dokladu vám hrozí pokuta do 2000 Kč na místě, v případě správního řízení až 2500 Kč.

O nový průkaz můžete požádat už 3 měsíce před skončením jeho platnosti, lhůta pro jeho vydání je 20 dnů. Průkaz si ale naopak můžete nechat vydat i v expresním termínu do 5 dnů, za to zaplatíte poplatek 500 korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).