Hlavní navigace

Legislativa v roce 2017 přeje samoživitelům. Čím jim ulehčí?

Sdílet

V roce 2017 čeká Českou republiku několik legislativních změn, které výrazně pomohou i rodičům samoživitelům. Jednou z nich je možnost poslat dítě do školky nebo do jesliček a zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Dítě tedy bude moct navštěvovat neomezeně předškolní zařízení, aniž by to mělo na výplatu rodičovského příspěvku vliv. Podmínka sledování docházky dítěte do školky nebo jeslí bude úplně zrušena a při výplatě rodičovské se bude sledovat už jen řádná péče o dítě v rodině, uvádí Petr Sýkora, předseda Asociace neúplných rodin a iniciátor českého asistenčního programu VašeVýživné.cz.

Kromě toho bude možné čerpat rodičovský příspěvek rychleji. Horní hranicí měsíčního rodičovského příspěvku bude výše peněžité pomoci v mateřství, na kterou měl rodič nárok, maximálně však 32 640 Kč. Celá částka rodičovského příspěvku, která činí 220 000 Kč bude moci být vyčerpaná rychleji. U nejvyšší peněžité pomoci v mateřství za půl roku. Pravidla se uvolní také pro matky, které si před otěhotněním neplatily nemocenské pojištění a spadaly tedy do nejpomalejší kategorie čerpání rodičovské. Nově budou moci čerpání regulovat podle potřeby s měsíčním stropem 7600 korun. Zvládnou to tedy zhruba pod dva a půl roku, vysvětluje Petr Sýkora.

Dojde také k rozšíření okruhu dětí, které dosáhnou na sirotčí důchod. Nově by ho mohly pobírat i nezaopatřené děti rodičů do 28 let, kteří si v posledních 10 letech platili sociální pojištění alespoň 12 měsíců. A nebo nezaopatřené děti rodičů nad 38 let, kteří si platili odvody alespoň 24 měsíců.

A dotknout by se samoživitelů mohla i novela insolvenčního zákona, která má zrušit automatickou publicitu všech návrhů. Novela by měla pomoci všem samoživitelům, kteří se dostali například z důvodů neplacení výživného partnerem do dluhové spirály. Pokud bude schválena i druhá novela, bude zajištěno také dostupnější oddlužení pro ty, kteří by na něj za současných podmínek nedosáhli. Nově by mohl oddlužení využít každý bez ohledu na výši dluhů pod podmínkou, že tím nebude sledovat nepoctivý záměr, zakončuje Petr Sýkora.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).