Hlavní navigace

Kurzarbeit by mohl stát 200 milionů Kč

Sdílet

Arsen Lazarevič

Kurzarbeit je systém, který můžou využít firmy v případě, že jsou potížích a zkrátí zaměstnanci úvazek, začnou poté zaměstnance vzdělávat a hradí jen část jejich mezd, zbytek hradí stát či evropské fondy. V praxi by se měl objevit už v příštím roku s tím, že podle odborů by na ně stát měl vyčlenit 200 milionů Kč. Zaměstnanec v tomto systému by měl dostávat 90 % mzdy s tím, že 30 % přispěje stát. Zaměstnavatel tak bude dávat celkem 60 % mzdy. Vláda nechce na tento systém čerpat evropské dotace:

Já můžu říct, že (chystaný kurzarbeit) bude výrazně jednodušší, prohlásil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a dodal: Byrokratické to bude, ale jde o peníze, ale budou to peníze národní tak, jak to má být. Nechceme na to evropské peníze.

 • 20. 8. 2014 9:04

  zvídavý (neregistrovaný) 212.79.108.---

  No, nejsem ekonom, tak chci věřit, že jde o výhodné záplatování situace, kterou si politici vyrobili sankcemi sami. Ale jako češtinář si dovoluji upozornit, že výraz "kurzarbait" se užívá jen v německy mluvících zemích...

 • 22. 8. 2014 17:12

  kladivo (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  To je blamaz jako krava :) Standardne by snad firmy a podnikatele meli sve zamestnance chtit vzdelavat ze sveho vlastniho podnetu. Tohle je jen tunel na prachy, zamestnanci se zvysi mzda, ale bude se mu z ni vyplacet vlastne jen 90%. Cili nepohorsi si, a tedy neodejde ke konkurenci. Naopak firma bude cerpat dotace na tenhle melouch.

  A tak se ptam, nebylo by jednodussi a mozna i levnejsi snizit odvody zamestnance na danich (a tedy i podvodu zvanemu socialni a duchodove pojisteni). Zrusit nejakou priblblou superhrubou hovadinu a standardizovat odvody stejne jako u podnikatelu?

  Tem by samozrejme meli nechat moznosti ponizit si danovy zaklad pausalem ci zapocitat sve naklady podle potreby. Takove zvyhodneni je jen dobre, vzhledem k tomu ze si praci musi hledat sami.

  Svarc system nepripominam, to povazuji za nemoralni okradani statu, a predevsim lidi kolem, prave z duvodu odvodu zamestnavatele za zamestnance a odvodu zamestnance.

  Mozna kdyby pani politici byli sami zamestnanci, doslo by k zasadnim zmenam, takhle maji mandat a specialnim zakonem se pricmrdli k soudcum a ostatnim.