Hlavní navigace

Kratší pracovní dobu by většina zaměstnanců uvítala. Hlavně ti s rodinami

Sdílet

Většina zaměstnanců, kteří pracují na směnný provoz, by si ráda vyzkoušela kratší pracovní dobu při stejném objemu práce. Třetina si ale není jistá, jestli by za kratší čas práci zvládla. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Déhora.

Zkrácení pracovní doby by uvítalo 60 % dotázaných. Zároveň se domnívají, že by za kratší čas vše stihli. Pochybnosti má pak dalších 28 % respondentů a jen 12 % zaměstnanců pracujících na směny by na něco takového nepřistoupilo, protože se obávají, že by nebyli schopni splnit ve zkrácené době své pracovní úkoly.

Nejvíce si v tomto ohledu věří lidé ve věku 36–44 let. Celkem 64 % jich uvedlo, že by o kratší pracovní dobu hodně stáli a svou práci by dokázali vykonat i za méně hodin. To může vyplývat i z toho, že tato věková kategorie má rodiny s malými dětmi a největší prioritou je pro ně dosažení tzv. work-life balance, tedy skloubení práce se svým volným časem.

Zajímavé je však i srovnání nejmladší a nejstarší věkové kategorie. Svou práci by v kratším čase bez pochybností zvládlo udělat o 6 % více starších lidí ve věku 54–65 let (63 %), než zaměstnanců ve věkové kategorii 18–26 let (57 %). I když by tito mladí respondenti zkrácenou pracovní dobu skoro všichni uvítali (93 %), více jak třetina z nich (36 %) si není jistá, zda by stejný objem práce zvládla v kratším čase vykonat. Ještě méně si však věří generace pracujících ve věku 45–53 let. Téměř pětina z nich (18 %) uvedla, že by zkrácenou pracovní dobu při zachování současného množství pracovních povinností nechtěla, protože by to nezvládla.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).