Hlavní navigace

Korupce bují nejvíce uvnitř politických stran, myslí si občané

7. 4. 2010

Sdílet

Společnost Gfk Czech provedla na reprezentatitvním vzorku 1000 respondentů výzkum na téma korupce. Vyplývá z něho, že lidé poprvé od roku 1998 nevidí největší korupční prostředí na úřadech, ale tam, kde by se měly nejvíce starat o její potírání – uvnitř politických stran.

S politickými stranami si nejvíce spojuje korupci kromě nejstarší skupiny dotázaných (ve věku 70 až 79 let) a lidí se základním vzděláním také více než polovina podnikatelů majících zaměstnance, přesněji 54 %, uvedl Jaroslav Jíra, ředitel pro obchod a marketing GfK Czech.

Zarážející je také to, že dvě třetiny dotázaných mají pocit, že se korupce za poslední tři roky dále rozmohla. To, že jsou lidé znechuceni korupčním prostředím, reflektuje i aktuální volební kampaň. Všichni velcí političtí hráči vyhlašují korupci boj. Je však také na občanech, aby po volbách nezůstalo jen u prázdných hesel. A to je zatím podle Jíry problém: Korupci ve všech sledovaných parametrech sice registrujeme stále více, ale místo toho, abychom se aktivně podíleli na jejím potírání, spoléháme se, že řešení přijde od státu. Paradoxní je, že současné politické garnituře nevěříme, že má zájem s korupcí bojovat.

Kde podle respondentů dochází ke korupci (v %)

graf korupce v CR

Zdroj: Gfk Czech

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).