Hlavní navigace

Koruna atakuje hranici 26 CZK/EUR

Sdílet

Jiří Velinský 23. 10. 2008

Koruna se v nočním „off-shore“ obchodování dostala nad hranici 26 CZK/EUR, momentálně se drží mírně pod touto hodnotou na úrovni 25,90. Informaci potvrdil Tomáš Vlk, analytik společnosti Patria Finance.

Podobný vývoj sledujeme i na zlotém. V Maďarsku je dnes a zítra svátek. Likvidita je tak nižší a hrozí výraznější volatilita forintu. Kurz koruny k dolaru rovněž dál oslabil, dopoledne se obchoduje na 20,20 CZK/USD, připomněl Vlk.

Ve zprávách z České republiky je hodně politiky. Vláda protlačila rozpočet prvním čtením a sama obstála v hlasování o nedůvěře. To je sice pozitivní, neboť koruna tím nedostala důvod navíc k propadu,“ míní analytik. Podle něj se však nedá očekávat, že by tyto zprávy dokázaly zastavit pokračující odliv peněz. „Ten je společný pro celý rozvíjející se svět, doplnil Vlk.

Vysoká volatilita trhů průběžně míchá úvahami o úrokových sazbách. Viceguvernér Singer minulý týden hovořil o tom, že čeká diskusi o rozsahu snížení sazeb na listopadovém jednání. Oslabení koruny však potřebu nižších sazeb omezilo. Podle dnešních Singerových slov by ČNB mohla diskutovat o poklesu nebo o ponechání sazeb beze změny, upozornil Vlk.

Čtvrtek podle něj zapadá do trendů posledních dní. Dolar se vrátil na silnější úrovně a zpevňuje k euru na hladinu 1,2800 USD/EUR. Švédská centrální banka dnes snížila sazby o 50 bodů a naznačila další uvolňování měnové politiky. Tímto směrem by se měly ubírat také kroky ECB, která začala na probíhající krizi reagovat až tento měsíc. Právě opožděná podpora ekonomice a očekávání dalšího snižování sazeb jsou důležité negativní faktory doléhající na euro, dodal.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).