Konsolidaci úvěrů u svých půjček využívá zhruba jen 14 % lidí

11. 11. 2020

Sdílet

Téměř polovina českých domácností v současnosti splácí nejméně jednu půjčku. Každý pátý dotázaný má dokonce dvě až pět půjček.

Vyplývá to z aktuálního výzkumu Sberbank, realizovaného letos v říjnu, do něhož se zapojilo 880 respondentů. Pětina (20 %) dotázaných má dva až tři úvěry, necelá třetina (27 %) má jednu půjčku. Při výběru spotřebitelského úvěru je pro domácnosti nejdůležitější výše úroku a měsíční zatížení rodinného rozpočtu.

Nenadálé výdaje v domácnosti, pomoc v podnikání, nákup počítače pro distanční výuku, menší rekonstrukce či nákup auta. Velká část společnosti se i díky pandemii dostává do situace, kdy je spotřebitelský úvěr jedinou možností, jak si v domácím rozpočtu vypomoct. Při výběru nového spotřebitelského úvěru je pro ně aktuálně klíčová výše úroků a RPSN. Druhá v pořadí je výše měsíčních splátek. Délka splátek je v pořadí až třetí, říká Radka Černá, tisková mluvčí Sberbank.

Pro Čechy je při výběrů úvěru nejdůležitější výše úroku.
Autor: Sberbank CZ

Pro Čechy je při výběrů úvěru nejdůležitější výše úroku.

Podle Radky Černé je výše úroku a RPSN na prvním místě až pro 67 % Čechů. Naprostá většina (76 %) z nich přitom své úvěry splácí jednotlivě, aniž by využila možnosti sjednocení úvěrů. Konsolidaci úvěru využilo jen 14 % dotázaných.

Konsolidace může přitom pomoci se splácením několika různých splátek s odlišným úrokem a v různých termínech. Spojením splátek do jedné lze výrazně ušetřit na poplatcích i úrocích a ulevit tak domácím rozpočtům pod tlakem pandemie, podotýká Radka Černá.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).