Hlavní navigace

Komerční banka a Visa chystají kartu v mobilu, ale bez mobilních operátorů

Sdílet

Banky i karetní společnosti platební karty chtějí víc dostat do mobilních telefonů. Původní projekty mobilních karet počítaly s mobilními operátory, kteří poskytovali speciální NFC SIM se zabezpečenou částí pro platební karty. Toto řešení bylo velmi bezpečné, jenže také velmi nepraktické při potřebě změnit SIM nebo mobilního operátora. Z příkladů takového řešení lze ukázat mobilní karty od GE Money Bank nebo ČSOB. Tomu je zdá se konec, platit mobilem půjde i bez závislosti na mobilních operátorech.

Jako první v České republice placení mobilem bez NFC SIM karet zavede Komerční banka. Řešení spočívá cloudové technologii HCE (Host Card Emulator).

Během příštích měsíců spustí Komerční banka ve spolupráci se společností Visa Europe mobilní platby prostřednictvím emulované platební karty, která je bezpečně uložena v prostředí banky a mobilní zařízení k ní pouze vzdáleně přistupuje.

Držitel platební karty si stáhne z Google Play aplikaci Mobilní banka2 od Komerční banky, přes kterou si jednoduše zažádá o bezkontaktní platební kartu do mobilu. Po obdržení platební karty do mobilu následuje aktivační proces, který je intuitivní a kdokoliv ho zvládne během pár minut. Velkou výhodou je, že zájemce o mobilní placení nemusí žádat o novou NFC SIM kartu od mobilního operátora, nebo dokupovat jakákoliv přídavná zařízení k mobilnímu telefonu. Platba mobilem je založená na stejné technologii jako platba bezkontaktní kartou, a proto je možné platit na všech existujících bezkontaktních terminálech. To znamená, že mobilem již dnes zaplatíte u všech významných obchodníků, vysvětluje David Brendl, manažer pro inovace asociace Visa Europe.

První klienti Komerční banky budou moci toto řešení používat již během několika měsíců. Zavedením této služby společně s Visa Europe a společností Worldline, která zajišťuje technickou část, investujeme do řešení, které umožňuje rychlé komerční spuštění mobilních plateb, informoval Radek Basár, zástupce výkonného ředitele pro marketing a komunikaci Komerční banky.

S technologií HCE je možné provádět bezkontaktní platby z jakéhokoli mobilního zařízení vybaveného modulem NFC (Near Field Communication) a verzi operačního systému Android verze 4.4 nebo vyšší, aniž by bylo zapotřebí speciální SIM karty, nebo externího doplňku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).