Spočítejte si...

Zavřít

Kolik by přineslo zestátnění druhého pilíře?

ČSSD již několikrát avizovala, že chce druhý pilíř znárodnit. Pokud by k tomu došlo, pak by si státní rozpočet příliš nepomohl. Do 2. pilíře vstoupilo zatím jen 81 949 lidí, kteří celkem naspořili a z prvního pilíře vyvedli 103 milionu Kč.

Nízký počet účastníků znamená pro rozpočet i nízké výpadky příjmů z prvního pilíře. Odhaduje se, že příjmy za rok poklesnou přibližně o 400–600 milionů Kč.

Například ale v Polsku byla však situace diametrálně odlišná a státní rozpočet získal zestátněním 121 mld. zlotých (cca 726 mld. Kč) z naspořených 281 mld. zlotých.Tip: Stínový ministr financí ČSSD: „2. pilíř penzijní reformy zrušíme“. Ekonomický program této strany najdete v článku: Daňové recepty ČSSD: Drobné změny nebo ekonomická sebevražda?

UniCredit Bank zabezpečila online transakce systémem 3DSecure Češi na druhý pilíř nezanevřeli. I ve druhém pololetí počet účastníků narůstá        
Radovan Kubát aura:10
11. 9. 2013 19:16 Nový

Jasná věc

Už delší dobu zastávám názor, že politici nejdříve nechají II. pilíř nakrmit a teprve pak do něj říznou. První reálný termín zaříznutí II. pilíře je tedy po přespříštích parlamentních volbách (před volbami nejspíš politici do II. pilíře nebudou zasahovat). Za jak dlouho budou přespříští volby je otázkou, teoreticky mohou být až za čtyři roky (osobně ale tak dlouhému vládnutí další vlády nevěřím).