Hlavní navigace

Kdy musíte mít v zahraničí zimní pneumatiky?

Sdílet

Zimní výbava je povinná od 1. listopadu, ale pouze za určitých podmínek. I tak je však lepší zhodnotit aktuální počasí a nejen předepsané parametry. Řidiči by měli pamatovat na to, že letní pneumatika funguje jen do zhruba 7 stupňů celsia, upozorňuje Oldřich Vaníček z ÚAMK. Jízda s letními pneumatikami při teplotě pod 7 stupňů celsia výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu, která se tím prodlouží i dvojnásobně.

Závažné je i podhuštění či přehuštění pneumatik. V obou případech reaguje pneumatika hůře a rovněž je ovlivněna brzdná dráha. Pokud se budete chystat vyjet autem za hranice České republiky, jsou ale pravila v každé zemi jiná.

Francie

Ve Francii není určeno, v jakém období máte přezout pneumatiky z letních na zimní. Zde jsou povinné dle klimatických podmínek, a to bez určení období. Musíte tedy zhodnotit aktuální stav a dle toho se zařídit.

Od letošního roku navíc platí změna pro motorkáře. Od 20. listopadu jsou povinné rukavice pro řidiče a spolujezdce jedoucích na motorce, skútru, motorové tříkolce a čtyřkolce. Za nedodržení tohoto předpisu hrozí sankce 68 Eur a jeden trestný bod, upozorňuje Petr Vomáčka z ÚAMK.

Itálie

Od 1. listopadu do 15. dubna jsou v Itálii povinné zimní pneumatiky v závislosti na tom, jaké panují klimatické podmínky. Ve vybraných oblastech jsou ale povinné od 15. října do 15. dubna bez ohledu na počasí. Mezi tyto oblasti patří:

  • území ohraničené Mount Blanc,
  • Matterhorn,
  • Alpi Graie.

Švýcarsko

Ve Švýcarsku nejsou zimní pneumatiky povinné vůbec. Pokud ale zaviníte zablokování silnice a budete mít na autě letní pneumatiky, obdržíte pokutu za blokování komunikace.

Slovensko

Pro osobní vozidla jsou zde zimní pneumatiky povinné podle klimatických podmínek. Konkrétní datum stanoveno není, ale pokud v závislosti na počasí nepřezujete letní pneumatiky na zimní, hrozí vám pokuta 60 eur.

Rakousko

V Rakousku jsou zimní pneumatiky povinné od 1. listopadu do 15. dubna bez ohledu na klimatické podmínky. Za porušení hrozí pokuta až 5000 eur.

Polsko

V Polsku jsou zimní pneumatiky pouze doporučené, nikoli povinné.

Německo

V Německu jsou zimní pneumatiky povinné podle klimatických podmínek. V zimním období navíc musí být vůz připraven na zimu, tedy mít zimní směs v nádobce ostřikovačů. Za nedodržení hrozí pokuta 80 eur.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 5. 2019 20:39

    DonLabuznik (neregistrovaný) 95.82.135.---

    Tak to já pneumatiky nepodceňuji a pravidelně si je nechávám přezouvat, dokonce jsem si teď přes https://www.pneuok.cz/ koupil v akci nové zimní pneumatiky, takže jsem na nacházející období sněhu připravený na 100%

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).