Hlavní navigace

Kdy je potřeba volat k nehodě v zahraničí policii?

Sdílet

V České republice není potřeba volat policii ke každé kolizi. Pokud se ale chystáte do zahraničí, zjistěte si nejdříve, jaké předpisy v tamní zemi panují. To platí pro všechny země, kterými plánujete projíždět. Informovala o tom UNIQA pojišťovna.

V Evropě obecně platí, že policii musíte zavolat vždy, když:

  • došlo ke zranění či usmrcení osoby,
  • byl poškozen majetek třetích osob (sloupy veřejného osvětlení, plot, dopravní značka),
  • máte podezření na návykové látky nebo alkohol u protistrany,
  • se protistrana odmítne identifikovat nebo od nehody ujede,
  • došlo ke škodě na vozidle, kdy tato škoda odhadem přesahuje 100 000 Kč (na Slovensku 4000 EUR),
  • došlo k úniku nebezpečných látek na vozovku.

Ve všech evropských zemích ale nemusí být podmínky jednotné. Telefonátem s policií však zjistíte, zda je nehodu nutné řešit na místě nebo ne. Někde navíc bývá nutností si vyžádat další úřední dokument o poškození vozidel při nehodě.

V případě banálnější nehody, než je uvedeno výše, pak stačí vyplnit Evropský záznam o nehodě, který byste měli mít k dispozici od pojišťovny v každém autě. Čím podrobněji událost popíšete, tím lépe. Je třeba také v celém dokumentu dodržovat zvolené označení zúčastněných vozidel, například A, B, C atd., a to i v situačních nákresech. Jsou-li na místě nezúčastnění svědci, doplňte i kontakt na ně. Záznam musí obsahovat rovněž identifikaci všech účastníků nehody a vozidel, včetně jejich pojišťovny. Pořiďte i fotodokumentaci mobilními telefony. Nejprve foťte registrační značku vozidel. Ale pozor: vždy tažného vozu, tedy nikoli návěsu nebo přívěsu. Pokud by měla protistrana tendenci místo urychleně opustit, lze majitele auta podle značky dohledat.

Pokud se na interpretaci nehody neshodnete, zapište i více verzí, které stvrdíte podpisy. Otázku zavinění a její míry pak budou řešit pojišťovny.

Některé země pak mají i přísnější podmínky. V Polsku, Chorvatsku, Rumunsku, na Ukrajině, v Maďarsku a v Bulharsku je třeba k nehodě přivolat policii vždy, ať jde o sebebanálnější věc.

V Rakousku naopak platí, že pokud trváte na přítomnosti policie u nehody, která není naléhavá, zaplatíte 36 EUR vy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).