Hlavní navigace

Každý osmý Čech kupuje vánoční dárky na dluh

Sdílet

V období vánoc jsou lidé pod větším tlakem co se týče získávání financí. Zároveň se snižuje jejich schopnost vyhodnotit rizikovost půjčky. Každý osmý Čech si na nákup vánočních dárků vezme půjčku. Vyplynulo to z informací, které zveřejnila společnost Vše pro insolvenci CZ (VPI CZ).

Nejčastěj se jedná o částky do 30 000 Kč, kterou pak v průměru 15 měsíců splácí. Průměrná výše vánoční půjčky je 7869 Kč, lidé ale často vrátí i dvakrát tolik.

Půjčku si Češi berou i u nebankovních institucí. Navzdory četným varováním jim stále věří. Nebankovní půjčku na nákup vánočních dárků alespoň jednou využilo 12 % Čechů. Některé nebankovní společnosti tak mají zejména v předvánočním období skutečné žně. Není výjimkou, že během posledního kvartálu dosáhnou až 75 % ročního objemu poskytnutých půjček, popsal Jan Malý, ohlášený společník společnosti VPI CZ, v.o.s.

Na vánoční dárky si půjčují lidé napříč věkovým spektrem, ale jedná se většinou o lidi finančně méně gramotné. Jde především o osoby, jejichž ekonomická síla je slabší. Tito lidé chtějí zejména během vánočních svátků nahradit své nižší příjmy v očích přátel a rodiny drahými dárky, které financují z půjček a ty potom obtížně celý následující rok splácejí. U těchto lidí je také běžné, že si vezmou na jednotlivé dárky půjčky u různých nebankovních společností.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 11. 2015 10:53

    Jerry001 (neregistrovaný) ---.capitol.cz

    moje mama vetsinu zbozi (pracku, lednici, mycku) vzdycky kupovala na splatky bud kdyz mela ta prodejna akci a bylo cena rozdelena do 10 splatek bez navyseni, nebo 10+1 , zaplatit jednu splatku navic, takze napr za lednici 10 tisic zaplatite 11 tisic, to zas nevidim tak hrozne (samozrejme urok neni maly, ale pro lidi co nemaji velkou rezervu je lepsi si penize nechat na ucte a vzit to radeji na splatky), tech skutecne hloupejch pujcek na darky bude min nez pisou, ale samozrejme budou ;-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).