Kam se vydá cena ropy?

Cena ropy brent nyní kolísá kolem 110 USD za barel, zejména kvůli kombinaci poněkud optimističtějších vyhlídek světové ekonomiky (a tedy vyššího očekávaného růstu spotřeby) a trvající napjaté situace na Blízkém a Středním východě. 

Podle analytika České spořitelny Luboše Mokráše výkyvy ceny souvisí především s krátkodobými fluktuacemi nálady trhu vyvolanými aktuálními událostmi (zveřejňovaná data, evropská dluhová krize). Ropa WTI se stále drží o přibližně 10– 20 USD níže kvůli trvajícímu relativnímu přebytku produkce ve vnitrozemí USA a Kanady a nedostatečně logistické infrastruktuře neumožňující dostatečný objem dopravy na pobřeží mexického zálivu, vysvětlil Mokráš.

Podle něj se v krátkém horizontu (1 měsíc) se zásadnějším posunem ceny nepočítá. Zotavování světové ekonomiky by mělo pomoci držet cenu na aktuálních úrovních a případně (při dalších povzbudivých údajích) může podpořit růst ceny. V regionu Blízkého a Středního východu nečekáme v dohledné době uklidnění, takže by se měla nadále držet riziková prémie a možné je i její zvýšení, uvedl Mokráš s tím, že dalším faktorem ovlivňujícím potenciálně cenu ropy jsou extrémně uvolněné měnové politiky hlavních centrálních bank a s nimi související přebytek likvidity na finančních trzích. Tato likvidita může příležitostně směřovat také do nákupu ropy a může tedy podporovat růstové trendy. Momentálně tedy převažují rizika směrem k vyšší ceně ropy, dodal.

Pro střednědobý výhled (6 měsíců) je podle Mokráše klíčovým faktorem ovlivňujícím dlouhodobý vývoj cen ropy  trvale očekávané tempo růstu světového hospodářství a v jeho rámci obzvlášť výkonnost rozvíjejících se ekonomik (především Číny). Očekáváme pokračování relativně pomalého růstu ve světě s pouze velmi pozvolným zotavováním. Z toho plyne očekávatelný relativně pomalý růst poptávky po ropě. Produkce ropy roste nečekaně rychle především díky rozvoji těžby z alternativních zdrojů v Severní Americe. Riziková prémie k ceně ropy způsobená neklidem v oblasti Středního východu (především Írán, částečně Irák a Sýrie) by měla trvat další měsíce, řekl Mokráš a dodal, že případná eskalace napětí kolem Íránského jaderného programu by mohla mít extrémně negativní dopady, podle něj například zdražení ropy až o 150 dolarů za barel v případě úspěšné blokády Hormuzského průlivu. 

Jak může franšíza změnit podmínky proces reklamace? Mzdy v prvním kvartálu klesly. Které společnosti platí nejlépe?