Hlavní navigace

Je den výživného. Alimenty pokryjí péči o dítě jen od teď do konce roku

19. 10. 2018

Sdílet

dítě, děti, rodina, těhotenství, mateřská, rodiče, rodičovská Autor: Shutterstock

Na dnešek, 19. října, vychází „den výživného“. Datum vypočítává Asociace neúplných rodin na základě dat z asistenčního programu pro pomoc samoživitelům VašeVýživné.cz. Zjednodušeně řečeno se jedná o den, do kdy musí samoživitelé hradit s ohledem na stanovenou výši výživného všechny potřeby svého dítěte ze svého. Tento den mohou obrazně „předat“ platby za životní náklady svého dítěte druhému z rodičů.

Přestože průměrné výživné neklesá a pohybuje se lehce pod 2600 korunami, oproti loňskému roku den vychází o deset dní později, což znamená, že rodiče samoživitelé v letošním roce dokázali z alimentů pokrýt opět menší část životních nákladů potomka.

Jaké jsou průměrné alimenty?

  • Podle Českého statistického úřadu: 2597 Kč
  • Podle programu Vaše Výživné.cz:  2556 Kč

Asistenční program pro pomoc samoživitelům VašeVýživné.cz sdružuje přes 20 000 rodičů z celé České republiky. Z něj vyplývá, že oproti loňskému roku průměrné výživné dokonce mírně stouplo, rodiče za něj však kvůli rychleji rostoucím životním nákladům pokryjí menší část potřeb dětí.

Zatímco rodič, který má dítě v péči, platí letos jeho náklady průměrně 291 dní v roce, druhý z rodičů se podílí pouze na 74 dnech. Tento nepoměr je naprosto alarmující, uvádí Iveta Novotná, ředitelka programu VašeVýživné.cz.

A to se bavíme pouze o průměru pro všechny věkové skupiny. Kdybychom vzali například šestnáctileté dítě, zjistíme, že průměrné alimenty v jeho případě pokryjí jen neuvěřitelných 17 % životních nákladů a potřeb, tedy 62 dní v roce, dodává Novotná.

Podle ní soudy nedokáží při určování výživného tak rychle reagovat na rostoucí životní náklady neúplných rodin. Především ve velkých městech je tak podle Novotné situace alarmující kvůli rychle rostoucím nákladům za bydlení. Dalším problémem pak bude cena energií, jejichž výrazný nárůst se očekává v roce 2019.

Nikdy zřejmě nedosáhneme toho, aby se povinní podíleli na úhradě životních nákladů přesně z 50 %. Na druhou stranu věříme, že existuje celá řada opatření, která dokáží situaci skokově zlepšit. Bavíme se především o určování výše alimentů podle obvyklých příjmů, které by mohlo znesnadnit podvody na výživným především na černo pracujícím, zakončuje Novotná.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).