Japonsko snížilo úrokové sazby na 0,30 procenta, Nikkei však klesá

Japonská centrální banka Bank of Japan (BOJ) snížila úrokovou sazbu, Index Nikkei však ve čtvrtečním obchodování klesal. Informuje o tom agentura Reuters.

BOJ snížila v pátek v noci svou klíčovou úrokovou sazbu na 0,30 procenta. Předchozí výše sazby byla 0,50 procenta. Burzovní index Nikkei nicméně nereagoval na snížení žádným přehnaným optimismem a naopak zaznamenal pokles o pět procent.

Podle analytiků je však tentokrát hlavním důvodem poklesu burzovního indexu snaha zbavovat se akcií před třídenním víkendovým volnem, kterým tento týden v Japonsku končí. Analytikové ovšem připomínají, že japonská burza si nevedla o mnoho lépe ani v průběhu právě uplynulého měsíce, když se Nikkei za říjen propadl o 24 procent, což je jeho největší měsíční propad za posledních 58 let. Hlavním důvodem dlouhodobého poklesu jsou obavy z dlouhodobé recese, kdy se investoři nechtějí pouštět do operací s riskantními aktivy.

Zdroj: MediaFax

Do pondělí lze hlasovat o největší absurditu roku 2008 v podnikání Viceguvernér ČNB Singer očekává v prvním čtvrtletí 2009 propad HDP v eurozóně