Hlavní navigace

Japonsko má vysokou inflaci a vnímá to pozitivně

Sdílet

David Sillmen 27. 6. 2014

Spotřebitelské ceny v Japonsku stouply v květnu nejvíce za posledních 32 let. Na první pohled negativní zpráva, v samotném Japonsku je ale vnímána velmi pozitivně, a to zejména vládními představiteli a ekonomy. Index spotřebitelských cen vzrostl v květnu o 3,4 %.

Vyšší inflací vláda splnila svůj záměr. Japonsko se totiž v posledních dvou dekádách potýkalo s deflací, která brzdila ekonomický růst. Za vyšší inflací stojí především nedávné zvýšení daně z obratu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 6. 2014 18:48

  Intri (neregistrovaný) 62.129.51.---

  To je taková kravina, až to svět neviděl... Jak může znehodnocení měny mít vliv na ekonomický růst? Jasně, vykazovaná čísla jsou větší, ale to je všechno. Když budu vyrábět stejně, inflace zajistí akorát to, že budou na papíře jiná čísla vyjadřující tu stejnou situaci, tudíž k žádnému ekonomickému růstu nedojde.

  Vážně, celá ekonomika je jenom jeden velký podvod na lidi, nic víc. Jaká to náhodička, že velice dobře nahrává bohatým a jde velmi silně proti všem ostatním...

 • 29. 6. 2014 22:45

  Intri (neregistrovaný) 62.129.51.---

  To je klidně možné, ale aspoň umím česky. Nehledě na to, že ta věta, že pozitivně inflaci hodnotí tak akorát politici a ekonomové, moje slova dokazuje. Běžný občan z ní rozhodně nadšený není, pro něj to nepřinásí vůbec nic, a to z jednoduchého důvodu - občan si nemůže dovolit hospodařit jako stát, jinak by neměl střechu nad hlavou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).