Spočítejte si...

Zavřít

Jaké triky zkouší autobazary nejčastěji?

Některé autobazary stále používají při prodeji očividné nekalé praktiky. Patří mezi ně zatajování technického stavu vozidel, nevyvážená smlouva, nebo například snahy vyvázat ze z případné odpovědnosti za vady vozidla s odvoláním na tzv. „komisní“ prodej. Kdy raději smlouvu vůbec neuzavírat?

Ustanovení ve smlouvě

V některých smlouvách například stále ještě najdete formulaci: Automobil se prodává, jak stojí a leží. Prodejce se pak při uplatnění reklamace vymlouvá na to, že vozidlo bylo prodáno jak stojí a leží a odmítá reklamaci uznat.

Zatajování stavu vozidla

Při koupi vozu z autobazaru se vždy vystavujete riziku, že získáte nějaký se skrytou vadou. Odradit by vás proto rovnou mělo auto, které se vám nezdá už v autobazaru. Nevěřte zlehčování prodejce, že to a ono klepání nic neznamená, že tento zvuk je jen důsledkem banálního opotřebení. Někteří prodejci se snaží mlžit, aby nemuseli poskytnout žádné relevantní informace o skutečném stavu vozidla. Pokud se vám zdá, že je prodejce nesdílný nebo vaše dotazy zlehčuje, raději rovnou odejděte. Řešením může být také přivést si s sebou specialistu. Ne každý má ale známého automechanika, který by s výběrem vozu pomohl. Pokud se rozhodnete auto koupit i přes to, že už na pohled není ve 100% stavu, vynuťte si do smlouvy přesný popis technického stavu vozidla včetně případného klepání apod.

Garance kontroly ujetých kilometrů

Auto kupte raději v autobazaru, který garantuje kontrolu ujetých kilometrů. Ačkoli ani v tomto případě nemáte 100% jistotu, že s tachometrem nikdo nemanipuloval, pokud by v budoucnu vyšlo najevo, že vůz má najeto více, můžete snáz uplatnit u autobazaru reklamaci. Pokud prodejce neumožňuje kontrolu stavu tachometrů v autorizovaném servisu nebo odmítá sdělit VIN vozu pro kontrolu historie, raději si najděte jiného prodejce.

Zázemí autobazaru

Některé bazary nemají dostatečné technické zázemí na to, aby bylo snadné zjistit technický stav vozidla. Pokud tomu tak je, prodejce by se neměl bránit možnosti zjistit stav v servisu. V případě, že se tomu brání, hledejte raději jinde.

Komisní prodej

Mnoho prodejců nevlastní vůz, který prodává a tak se pak z případné reklamace snaží vyvázat právě tímto argumentem s odvoláním na to, že oni jsou pouhými zprostředkovateli a vy se máte obrátit na majitele. Původní majitel však často odkazuje toho nového zase zpět na autobazar. Abyste se této situaci vyhnuli, zjišťujte si před koupí, jak tomu u vozu, o který se zajímáte a kdo nese případnou odpovědnost za vadu. To si pak nechte zanést i do smlouvy. 

Samotný komisní prodej nemusí být rizikem, je však nutné velmi pečlivě prostudovat smluvní dokumentaci, kde musí být jasně vymezena odpovědnost prodávajícího, včetně jeho detailní identifikace, radí Petr Přikryl, předseda Asociace použitých automobilů – autobazarů. 

CNG natankujete na dalších 5 plnicích stanicích Počet dolarových milionářů roste, v ČR jich je téměř 20 000        
Kamaro
Kamaro (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
24. 10. 2014 12:16 Nový

Souhlas

Test autobazarů, osobně jsem došel k podobnému názoru.

http://www.auto.cz/test-sedmi-autobazaru-jak-jsme-prodavali-ojetinu-83722

Nikojaj
Nikojaj (neregistrovaný) ---.c14.catr.cz
12. 11. 2014 11:22 Nový

Jistota

celé vlákno

Pro mne jsou jistota AAA jsou největší a nikdy jsem tam neměl žádný problém. Kdo dobře vybere bude na tom stejně. Chce to vzít v potaz že tam ale neprodávají nová auta.

Falcon
Falcon (neregistrovaný) 89.24.181.---
12. 11. 2014 19:41 Nový

Re: Jistota

celé vlákno

Mám s nima taky dobrou zkušenost, asi nejlepší bazar kde jsem kupoval auto po praze, bylo jich už 6.

Padouch552
Padouch552 (neregistrovaný) ---.206.broadband4.iol.cz
13. 11. 2014 15:23 Nový

triky autobazarů

celé vlákno

No určitě to chce pořádně číst smlouvy i přes to, že je člověk tlačen k rychlému podpisu. Tím spíš to chce číst hlavně to pidi písmo někde dole, nebo na konci. Máme taky auto u Áček a zatím (klepu na dřevo) je vše tak, jak má být. Jak je již uvedeno, člověk taky musí počítat s tím, že se nejedná o nové auto a že má něco za sebou.

Karkulík
Karkulík (neregistrovaný) ---.inaddr.ip-pool.com
22. 9. 2015 16:59 Nový

Brněnské autobazary

celé vlákno

Číst smlouvy je základ a to všude. Hezky pomalu, v klidu a s vědomím, že to není nutné podepsat. S tímhle se snažím tak nějak fungovat. Ale chci se zeptat, jestli máte zkušenosti v Brně u autobazarů. Konkrétně jestli jsou ochotní upravit smlouvu, když s ní nesouhlasím? Nebo jestli jsou v pohodě?