Hlavní navigace

Jaké chyby děláme při podání daňového přiznání nejčastěji?

Sdílet

Gabriela Hájková 19. 2. 2016

Podnikatelé při vyplňování daňového přiznání podle zkušenosti daňových poradců často chybují u položek snižujících a zvyšujících základ daně. Kromě toho také často a vědomě zkoušejí úplné odpočty soukromých výdajů a vystavují se tak riziku sankcí nebo zapomínají přiznat další důležité příjmy a uplatňují výdajový paušál, ačkoli by se jim vyplatila spíše daňová evidence.

Nepřiznaný pronájem

Do celkových příjmů je třeba započítávat nejenom příjmy z podnikání, ale také z pronájmu nemovitostí či pozemků, autorských honorářů (pokud nebyly daněny srážkou), úroků z poskytnutých půjček atp.

Zahrnutí majetku nad 40 tisíc do výdajů

Podnikatelé by si měli připomínat také fakt, že pokud byla pořizovací cena jakéhokoli stroje, nábytku či vybavení nad 40 tisíc korun, je nutné věc účtovat jako majetek a do výdajů pak uplatnit pouze roční odpisy. Nejde o daňově uznatelný výdaj. Pokud by vám odpisy v tomto roce nijak neulehčily, je možné odepisování přerušit, abyste si zbytečně tento daňově uznatelný výdaj nevyplýtvali.

DPH v příjmech a pojištění ve výdajích

Ačkoli OSVČ si sociální a zdravotní pojištění do daňových výdajů započíst nemohou, stejné pojistné, ale placené za zaměstnance, je daňově uznatelným výdajem. Plátci DPH počítají příjmy z částek bez DPH. Daň z příjmu se počítá pouze z částek uhrazených v daném roce, na rozdíl od DPH, které odvádíme podle vystavených daňových dokladů bez ohledu na jejich úhradu.

Domácí internet jako podnikatelský výdaj?

Pokud pracujete z domova, můžete si platbu za internet, který využíváte soukromě i při podnikání, uvést jako daňový výdaj. Pokud ho ale využíváte i k soukromým účelům, měli byste si uplatnit třeba jen polovinu výdajů. Pokud k podnikání využíváte nemovitost, měli byste rozdělit i náklady na soukromé a daňově uznatelné podle poměru podlahové plochy.

Krácení daní

Pamatujte i na to, že každé zatajení příjmů je považováno za daňový únik. Nespoléhejte na to, že když si necháte příjmy z podnikání posílat na ten soukromý, že se na to nepřijde. Nespoléhejte raději ani na účty v zahraničí, protože čím dál lépe funguje i výměna informací mezi státy. Kromě toho doklad o vašich příjmech má i druhá strana, která peníze posílá.

Dalším častým prohřeškem je podle daňových poradců snaha zahrnovat do nákladů soukromé cesty s rodinou nebo občerstvení v rámci firemních večírků a sebedůležitějších schůzek s klienty.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).