Hlavní navigace

Jaké chyby dělají podnikatelé v daňovém přiznání nejčastěji?

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 2. 2015

Podnikatelé při vyplňování daňového přiznání často chybují u položek snižujících a zvyšujících základ daně. Kromě toho také často a vědomě zkoušejí úplné odpočty soukromých výdajů a vystavují se tak riziku sankcí nebo zapomínají přiznat další důležité příjmy a uplatňují výdajový paušál, ačkoli by se jim vyplatila spíše daňová evidence. Vyplývá to ze zkušeností daňových poradců ze společnosti TaxVision.

Nepřiznaný pronájem

Do celkových příjmů je třeba započítávat nejenom příjmy z podnikání, ale také z pronájmu nemovitostí, autorských honorářů, úroků z poskytnutých půjček atp. Málokdo si uvědomí, že těch pár korun ročně, které dostává za pronájem svých polí družstvu, by měl přiznat, stejně tak jednorázové výdělky například z příspěvků do odborných médií, pokud nejsou zdaněny srážkou u zdroje, upozornila Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Zahrnutí majetku nad 40 tisíc do výdajů

Podnikatelé by si měli připomínat také fakt, že pokud byla pořizovací cena jakéhokoli stroje, nábytku či vybavení nad 40 tisíc korun, je nutné věc účtovat jako majetek a do výdajů pak uplatnit pouze roční odpisy. Nejde o daňově uznatelný výdaj. Dobu odepisování a výpočet upravuje § 26 zákona o dani z příjmů. Pokud v daném roce podnikateli odpisy nijak neulehčí, je možné odpisování přerušit a zbytečně si tento daňově uznatelný výdaj nevyplýtvat,radí Štarmanová.

DPH v příjmech a pojištění ve výdajích

Ačkoli OSVČ si sociální a zdravotní pojištění do daňových výdajů započíst nemohou, stejné pojistné, ale placené za zaměstnance, je daňově uznatelným výdajem. Pro plátce DPH může být také matoucí, že příjmy počítá z částek bez DPH. Už jsem se setkala s tím, že podnikatel sečetl své příjmy podle plateb, které mu přišly na bankovní účet, tedy včetně DPH, čímž si rapidně a hlavně zcela zbytečně navýšil svou daňovou povinnost, nastínila Štarmanová, která dále připomněla, že daň z příjmu se počítá pouze z částek uhrazených v daném roce, na rozdíl od DPH, které odvádíme podle vystavených daňových dokladů bez ohledu na jejich úhradu.

Domácí internet jako podnikatelský výdaj?

Pokud pracujete z domova, můžete si platbu za internet, který využíváte soukromě i při podnikání, uvést jako daňový výdaj. V takových případech doporučujeme uvést ve výdajích 50% částky. Pokud je nemovitost využívána i pro podnikání, doporučujeme náklady rozdělit na soukromé a daňově uznatelné podle poměru podlahové plochy, radí Blanka Štarmanová.

Krácení daní

Štarmanová upozornila také na to, že každé zatajení příjmů je považováno za daňový únik. Lidé se mylně domnívají, že pokud mají podnikatelský účet nahlášený na finančním úřadu a nechají si příjem z podnikání zaslat na soukromý účet, na podvod nikdo nepřijde. Stejná iluze panuje i o bankovních účtech v zahraničí, ačkoli funguje výměna informací mezi státy, nebo o nepřiznaných příjmech v hotovosti, u kterých však existuje objednávka, faktura či jiný doklad druhé strany, varuje Štarmanová.

Dalším častým prohřeškem je snaha zahrnovat do nákladů soukromé cesty s rodinou nebo občerstvení v rámci firemních večírků a sebedůležitějších schůzek s klienty. Riziko vyvolává také deklarace soukromých jízd služebním vozem jako pracovních, ačkoli lokality, kde řidič tankuje, zvlášť o víkendu, více odpovídají jeho bydlišti než zápisu v knize jízd, dodala Štarmanová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).