Nepovinná očkování se provádějí na vaši žádost a jako taková si je musíte i sami hradit. A to jak cenu vakcíny, tak i cenu její aplikace. V současné době jsou pouze 3 výjimky, kdy je i nepovinné očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, resp. hrazena je vakcína v provedení nejméně ekonomicky náročném a její aplikace. Jedná se o:
- Očkování proti chřipce.
- Očkování proti pneumokokům.
- Očkování proti papilomavirům, které mohou způsobit rakovinu děložního hrdla.
Možnost neplatit za tato očkování ale nemají všichni pojištěnci. Skupiny osob, na které se vztahuje možnost absolvovat uvedená očkování jako pojišťovnou hrazené, stanoví zákon o veřejném zdravotním pojištění.
To, která vakcína je tou ekonomicky nejméně náročnou, vychází z rozdílu aktuálních cen jednotlivých vakcín a výše jejich úhrad pojišťovnou, což určuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Například u chřipky byl dříve ekonomicky nejméně náročný Vaxigrip, pro sezónu roce 2015–2016 je to Influvac. Pokud si klient vybere vakcínu jinou než ekonomicky nejméně náročnou, musí si uhradit rozdíl v ceně,
říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Očkování proti pneumokokům je jako nepovinné hrazeno u dětí, pokud 3 dávky očkovací látky byly aplikovány do sedmého měsíce věku pojištěnce (hrazeno je pak i přeočkování provedené do patnáctého měsíce věku). Od září 2015 je očkování proti pneumokokovým infekcím jako nepovinné hrazeno také seniorům nad 65 let.
Očkování proti lidskému papilomaviru, který by mohl způsobit rakovinu děložního hrdla, mají podle zákona hrazené z veřejného zdravotního pojištění dívky, je-li očkování zahájeno od dovršení 13. do dovršení 14. roku věku. Očkovat je možno vakcínou Cervarix (bivalentní = chrání proti dvěma typům papilomavirů) nebo Silgard (čtyřvalentní).