Hlavní navigace

Jaká bude nová úprava mateřské dovolené?

Sdílet

Ivana Ševčíková 20. 7. 2007

Záměr ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase změnit mateřskou dovolenou staví rodiče před rozhodnutí, zda-li zůstat s dětmi doma kratší dobu za více peněz od státu, nebo déle za menší příspěvek. Své rozhodnutí přitom nebudou moci vzít zpět.

Reforma rodičovského příspěvku počítá s možností vytvořit si mateřskou „na míru”. Rodiče tak budou mít na výběr ze tří možností. Pokud zůstane jeden z nich doma dva roky, na rodinný účet jim každý měsíc přijde 11 400 Kč. Bude-li se rodič starat o dítě na plný úvazek po tři roky, dostane 7 600 Kč měsíčně. Pokud bude chtít otec nebo matka dítěte zůstat u původního čtyřletého konceptu, dostane pouze polovinu dnešní částky, tedy 3 800 Kč měsíčně.

Současná úprava mateřské dovoluje matkám či otcům starat se o dítě doma po dobu čtyř let, za což jim stát přispívá 7 582 korunami měsíčně.

Zdroj: iHNed.cz

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 8. 2007 15:26

  zakarina (neregistrovaný)
  Nelíbí se mi,jak pořád politici zasahují do mateřské dovolené. Přála bych jim,aby si oni vyskoušeli žít za tolik peněz co mi. Tak proč se zrušily jesle? Kam dáme malé děti,když do školky je vezmou až od tří let? A taky do práce taky nechtějí zaměstnavatelé matky s malými dětmi. Měli by ještě přidat a ne že budou pořád něco měnit a ubírat!!!!!!!!!
 • 4. 8. 2007 15:43

  avenis (neregistrovaný)
  Reaguji na to jak tobude fungovat? - když dva roky bude jaký koliv občan /rodič/české republiky pobírat každý měsíc 11 400 Kč.Nebude pak toto zneuživáno?Asi by mělo být nějaké pracovní potvrzeni ,protože někteří rodiče můžou využít co dva roky pak dlouhá léta pobíraní těchto velkých platů..Napřiklad rodiče nezaměstnaní to budou brát jako dobrý příděl a pak můžou rodit a rodit.Chtělo by to udělat tak jakto mají slovenští občané tam je to vyřešené.Nad tímto by se mělo ještě hodně pouvažovat co je lepší pro rodiče jestli 4roky 7.600 a pak školka .protože jesle nejsou nikde k dispozici.Bohužel pro obyčejného občana myslím hlavně ženy s průměrným platem čistého výdělku 7,500 - 8000 kč není možná paní na hlídani...Kdo se potom bude mít dobře ani děti ani rodiče ...
 • 27. 8. 2007 18:14

  Doctor (neregistrovaný)
  Pardon,žlutý národ má pouze v ČR 2-3 děti,zatím co rómská komunita 15-20 dětí , na které pobírají stejné sociální dávky jako my + jednorázovou měsíční výpomoc z Prahy 150000-250000 Kč ,bydlím v rómské čtvrti , plné Mercedesú a BMW a já pracuji od nevidím do nevidím abych uživil svou ženu a dítě . To ještě posílají své děti krást a nestarají se o ně!!! Tak kde je ten rasismus !!!
 • 27. 8. 2007 18:39

  Doctor (neregistrovaný)
  Souhlasím s Vámi ve VŠECH bodech , jelikož i v 60000 městě kde bydlím nejsou žádné jesle , jen vysoká nezaměstnanost.Takže manželka i kdyby chtěla sebevíce tak musí zústat alespoň 3 roky doma a doufat potom že někde dítě vezmou do školky,když u nás většinu zrušili a jít se středoškolským vzděláním pracovat za 6900 hrubého.Na Slovensku mám známe co vychovali 8 dětí a nikdy nepotřebovali pomoc státu , tak uvítali reformu přídavky do 3 dětí a dost .Snížila se tam nezaměstnanost přibližně o 100000 a romové mají max 3 děti a shání si praci na Slovensku i v zahraničí.U nás to povede pouze k větší porodnosti u romů , kteří nepracují a budou pobírat 11400kč měsíčně,neboť mají každý rok 1 dětě a po skončení mateřské je dají do dětského domova aby se stát staral za ně.Podmínil bych to alespoň1 rokem práce,lidi co pracují a chtějí by měli nárok
 • 25. 8. 2007 10:48

  anonymní
  dobrý den,myslím si,že je velmi těžké po porodu říci jestli zůstanete s dítětem doma dva nebo tři roky,vše záleží na vývoji dítěte a jeho zdravotním stavu,ale zase na druhé straně nechápu proč je mateřská dovolená 4 roky,od 3 let by dítě mělo nastoupit do mateřské školky,z vlastní zkušenosti můžu říct,že je to určitě lepší pro dítě být v kolektivu svých vrstevníků ,naučí se daleko víc věcí a dovedností,zvykne si na určitá pravidla kolektivního soužití.
 • 25. 8. 2007 13:02

  anonymní
  Problémem je,že pokud v místě bydliště vládla ODS, tak ta řadu školních a předškolních zařízení nechala zrušit. Takže vám mnohdedítě do školky vůbec nevezmou a do školy musí dítě dojíždět přes celé město.

  Jó, rušit vše dobré - to by ODS šlo. Ale otevřít nebo udělat něco nového - na to nejsou peníze! Když na něco neměli peníze komunisti, byloto špatné a dělal se převrat, když je nemá ODS, je to v nejlepším pořádku. Tak za takovou "demokracii" dík.
 • 27. 8. 2007 21:50

  anonymní
  Je fakt, že pokud ODS bude dávat na vybranou, zda mateřskou 4 roky - 3 roky - 2 roky atd. tak kam ty mámy mají děcka dát, aby mohly jít pracovat? Jesle neexistují a školek je zoufale málo, a s malými dětmi cestovat přes celé město - to zase nahrává jen bohatým, které mají na auto, benzín a možnost cestovat s dítětem přes celé město nebo svěřovat za nemalý peníz dítě k nějaké paní na hlídání. To pak samozřejmě způsobuje odcizování rodičů dětem a pokračuje to dále na školách a z dětí pak vyrůstají spratci hledící jen na peníze a s nulovými morálními kvalitami.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).