Hlavní navigace

Jaká banka či nebankovní společnost má nejbezpečnější úvěry?

Sdílet

Arsen Lazarevič 2. 12. 2013

Podle výzkumu Navigátoru bezpečného úvěru 2013, kdy bylo hodnoceno celkem 53 subjektů na bankovním a nebankovním trhu, prvenství u úvěru do 30 000 Kč získala Raiffeisenbank, která byla následovaná Air Bank, ZUNO BANK a ČSOB.

Podle hodnotitelů dobrých hodnot dosáhly i některé nebankovní subjekty. Mezi banky, jako například mezi Českou spořitelnu a Komerční banku, se dostala značková nebankovní společnost Home Credit a to kvůli nízké sazbě RPSN. Hodnoty ve výši 8,8 poté dosáhly nejen další banky, jako jsou Unicredit a Waldviertel ale taktéž nebanka CETELEM ČR.

U úvěru ve výši 100 000 nejlepších hodnot dosáhla opět Raiffesenbank a ZUNO, kterou následovaly Air Bank a Oberbank a Citibank.

Co výzkum zjistil?

  • 59 % spotřebitelů přiznalo, že někdy v životě využili spotřebitelský úvěr. Je poměrně signifikantní, že rozdíly nejsou ani v pohlaví, ani ve věku, ani ve vzdělání, a dokonce ani v regionu, kde dotazový bydlí.
  • Téměř 13 % respondentů přiznalo, že využívá spotřebitelského úvěru častěji než 1× měsíčně, stejné procento 1× ročně. Přibližně 4 % po spotřebitelském úvěru sáhnou čtvrtletně, nebo půlročně.
  • Nejčastější výše spotřebitelského úvěru je do 10 000 korun. Toho využívá 48 % z těch, kdo úvěr mají. Ve výši do 30 000 korun po něm sáhne necelá třetina z osob s úvěrem. 10 % má úvěr do výše 50 000 korun, 7 % do 100 000 korun a 5 % nad 100 000 korun.
  • Spotřebitelé udávají, že si nejčastěji úvěr berou podle osobních zkušeností (v 50 % případů), případně že osloví banku, u které mají svůj účet (36 %). Pro 34 % spotřebitelů je indikativní výše RPSN, pro 29 % míra úrokové sazby, a 27 % si vybírá podle výše splátky. Necelých 10 % si vybírá podle doporučení známých, a více než 6 % se řídí podle toho, co najdou na internetu.
  • Téměř 60 % oslovených spotřebitelů se obává, že by v případě přijetí úvěru naletěli lichvářům! Více se bojí ženy, častěji lidé bez maturity.
  • Největší riziko při realizaci úvěru vidí spotřebitelé u smluvních podmínek – alespoň to udává 30 % dotázaných. Pro necelých 20 % je zásadním rizikem výše RPSN, 18 % spotřebitelů se obává smluvních pokut, 17 % výše úrokové sazby.
  • Více než 35 % dotázaných respondentů přiznalo, že ve svém okolí mají osobu, která si úvěr vzala od rizikového poskytovatele úvěru, respektive od lichváře. Mnohem častěji to přiznávají lidé ve věku nad 45 let, spíše z menších měst a obcí.

Zdroj: NAVIGÁTOR BEZPEČNÉHO ÚVĚRU 2013

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).