Hlavní navigace

Jak uplatnit slevu na manželku když jste svoji půl roku a žena je na mateřské?

Sdílet

Můžete si uplatnit slevu na vyživovanou manželku i v případě, že jste se vzali v polovině minulého roku? Mění na tom něco i fakt, že byla vaše manželka větší část minulého na mateřské dovolené?

Předem je nutné upozornit na to, že slevu na vyživovanou manželku můžete uplatnit pouze v případě, že její příjmy za minulé zdaňovací období nepřesáhly částku 68 000 Kč. Do těchto příjmů se zahrnuje i peněžitá pomoc v mateřství (lidově mateřská). Nepatří sem naopak rodičovský příspěvek ani porodné). 

Pokud příjmy manželky nepřesáhly stanovenou hranici, můžete si uplatnit tuto daňovou slevu ve výši jedné dvanáctiny za každý měsíc, na jehož počátku byly podmínky pro uplatnění splněny. Pokud byste tedy byli oddání například v průběhu července, můžete si uplatnit slevu od srpna do prosince, tedy 5×2070 Kč = 10 350 Kč. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 2. 2013 17:22

    Petra (neregistrovaný) 188.175.226.---

    Navazuji na dva parametry v tématu-sleva na daní na poplatníka a mateřská. Mateřskou jsem pobírala leden a únor, od března již rodičovskou. V březnu mi také zaměstnavatel proplatil nečerpanou dovolenou za rok 2012, hrubého 32525, záloha na daň činila 6540, sleva se v tu chvíli neuplatnila. Další příjem jsem ten rok neměla. Předppkládám, že mi celá záloha na dani bude vrácena, ve smyslu slevy na poplatníka? Naše mzdová tvrdí něco jiného. Děkuji za odpověď

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).