Hlavní navigace

Jak uplatnit pracovní výdaje z dovolené jako uznatelný náklad?

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 8. 2010

Zahraniční cesta na dovolenou může být dobrou příležitostí kontaktovat osobně obchodního partnera. Jak zohlednit výdaje z dovolené jako pracovní, daňově uznatelný náklad? Všechny tyto výdaje musí být především doloženy daňovými doklady obsahující všechny povinné náležitosti. Dokládaný výdaj musí také souviset s dosažením, zajištěním a udržením příjmů. Obvykle není možné snažit se uplatnit lístky z akvaparku nebo účty za zmrzlinu. Pokud ale bude například cesta do zahraničí spojena s pracovními povinnostmi, dají se pak uplatnit veškeré náklady na cestu, nocleh, popřípadě další náklady spojené s pracovní cestou. Tyto náklady je pak samozřejmě potřeba řádně doložit – a pro finanční úřad i zdůvodnit, uvedl Miroslav Severa, obchodní ředitel společnosti ZADA s tím, že mezi nejčastější chybou při uplatňování těchto nákladů patří  zařazení účtenky za ubytování celé rodiny do nákladů firmy.

Zvlášť provokativní je takový postup v případě, že živnostník nemá zaměstnance. Finanční úřady nebývají ochotné akceptovat ani služební cesty během prázdnin či jarních prázdnin v případě, že jiné služební cesty během roku nevzniknou. Obdobné je to i v případě víkendových služebních cest, pokud z podstaty podnikání vyplývá pevná pracovní doba, varuje Severa.

Proto do nákladů vkládejte pouze ty výdaje, které budete umět před finančním úřadem obhájit a nejlépe prokázat, že tyto náklady vedly v nejbližším období ke zvýšení příjmů – třeba novou fakturací. Vždy doporučujeme našim klientům vytvořit interní doklad, kde zdůvodním a vysvětlím podnikatelský záměr s cestou spojený – rozsahem stačí záměr vysvětlit v dokumentu formátu A4, řekl Severa.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).