Hlavní navigace

Víte, jak zaúčtovat změny, které přinesl protikrizový balíček?

Sdílet

Gabriela Hájková 14. 10. 2009

V rámci tzv. protikrizových opatření byla zavedena nová ustanovení zákona o daních z příjmů o mimořádných odpisech a ustanovení upravující podmínky doby nájmu při pořízení majetku prostřednictvím finančního leasingu. Komora daňových poradců a Ministerstvo financí ČR tyto změny následně interpretovalo.

Výklad stanovuje, že mimořádné odpisy lze uplatňovat pouze u majetku, který byl pořízen (resp. uveden do používání)od 1.1.2009 do 30.6.2010. Tyto odpisy jsou chápány jako rovnocenné vedle rovnoměrnému či zrychlenému způsobu odpisování. Poplatníci v režimu investičních pobídek proto nemají povinnost uplatňovat mimořádné odpisy, ani s ohledem na ustanovení o minimalizaci základu daně. Poplatník, který je naopak uplatní tak může učinit i v období, které není vymezeno jako zdaňovací, ale za které podává daňové přiznání, uvedli shodně Michaela Thelenová a Martin Philipp ze společnosti KPMG.

Výklad zmínil i technické zhodnocení, které je provedeno na hmotném majetku odepisovaném mimořádnými odpisy. To nezvyšuje jeho vstupní cenu, ale je odepisováno samostatně, jako jiný hmotný majetek s koeficientem pro první rok odpisování. Výklad se dotkl i tématu finančního leasingu. Podle ministerstva lze nájemné u finančního leasingu hmotného majetku považovat u nájemce za daňový náklad, jen když vlastník tento majetek odpisuje mimořádnými náklady.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).