Hlavní navigace

Jak se vyhnout nepříjemnostem spojeným se spotřebitelskými úvěry?

Sdílet

Spotřebitelský úvěr se podle průzkumu Evropské komise chystá během následujících 2 let využít 29 % studentů, a to z mnoha důvodů. Pro některé je to rozbitý spotřebič, pro jiné pořízení auta, ale i cesta do zahraničí. Evropská komise se proto rozhodla uveřejnit 7 rad, jak se vyvarovat nepříjemným situacím, které vás mohou potkat v případě, že si chcete vzít půjčku.

Potřebují půjčku?

To je základní otázka. Před samotnou žádostí o půjčku vždy zvažte, zda danou věc opravdu potřebujete, nebo zda jde o chvilkový pocit uspokojení z konkrétního nákupu a ve výsledku byste se bez tohoto produktu obešli.

Pečlivě počítat

Pokud se rozhodnete o spotřebitelský úvěr zažádat, propočítejte si, zda budete schopni vše splácet pečlivě a hlavně pravidelně. Sestavte si i podrobný měsíční rozpočet, ve kterém si určíte částku, jež můžete každý měsíc zaplatit. Rozpočet ale neplánujte do poslední koruny. Vždy by vám měla zbýt nějaká rezerva pro případ nenadálých výdajů.

Nabídky porovnejte

Ačkoli vám může hned první nabídka připadat bezkonkurenční, počkejte. Naopak si udělejte průzkum, srovnejte si nabídky a teprve poté se rozhodujte.

Ptáte se? Vždy vám musí odpovědět

Nerozumíte nějakému ustanovení ve smlouvě? Nebo máte prostě jen doplňující dotazy k produktu? Ptejte se. Poskytovatel vám vždy musí dodat informace, a to nejlépe ve standardizovaném formuláři, který vám umožní nabídky následně porovnat. Kromě výše úvěru srovnávejte i RPSN, úrokovou sazbu, délku splácení, výši jednotlivých splátek, ale i možnost pojištění produktu a další výdaje.

Smlouvu zkontrolujte

Smlouva by měla obsahovat především informaci o tom, jaká je délka splácení úvěru, způsob jeho splácení, výše RPSN. A ideálně i poučení, za jakých podmínek může být RPSN změněna. Zkontrolujte i vaše osobní údaje a to, že jsou ve smlouvě uvedeny všechny parametry, o kterých jste se předtím s prodejcem bavili.

Do 14 dnů si můžete vše rozmyslet 

Pokud už jste smlouvu podepsali, ale začali jste o její výhodnosti pochybovat, máte ještě možnost odstoupit. Do 14 dnů od uzavření smlouvy můžete odstoupit bez udání důvodu. Pouze zaplatíte vypůjčenou částku včetně úroku a nevratných poplatků, které již poskytovatel úvěru zaplatil.

A co když chci úvěr splatit dříve?

Pokud budete mít v průběhu času více financí, můžete samozřejmě úvěr splatit i dříve. Je možné, že po vás poskytovatel bude požadovat úhradu vynaložených nákladů v souvislosti s předčasným splacením. Ta ale nesmí překročit 1%, respektive 0,5% z předčasně splacené částky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).