Hlavní navigace

Jak prokázat nárok na sirotčí důchod?

Sdílet

Začátek školního roku bude pro studenty pobírající sirotčí důchod znamenat povinnost prokázat trvání dalšího nároku na dávku. Ta je určena nezaopatřenému dítěti po dobu, kdy se soustavně připravuje na budoucí povolání, nejdéle ale do věku 26 let.

V období po ukončení školního roku může nastat situace, že Česká správa sociálního zabezpečení vydá rozhodnutí o odejmutí výplaty sirotčího důchodu. Pokud studium trvá na stávající škole nebo bude v novém školním či akademickém roce pokračovat na jiné škole nebo jinou formou, je nutné, aby student předložil aktuální potvrzení školy o studiu, uvádí prohlášení České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) s tím, že potvrzení musí obsahovat údaje o jaké studium se jedná, v jakém je student ročníku a kdy má být studium ukončeno. Pak je sirotčí důchod vyplácen po celou dobu předpokládaného trvání studia.

V případě, že student doloží nárok s časovým prodlením například proto, že škola vydá potvrzení až po zápisu, není třeba podávat proti odejmutí či pozastavení výplaty dávky námitku, ČSSZ výplatu obnoví a zpětně dávky doplatí.

V případě, že příjemce tohoto důchodu ukončí či přeruší studium dříve, musí to do 8 dnů ohlásit ČSSZ.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).