Hlavní navigace

Jak postupovat, když vám sníh znemožní přijít do práce?

Sdílet

Zimní období někdy bývá náročnější na dopravu. Některé části České republiky zasypal sníh a lidé se nemohli dostat do práce. Pokud se taková situace stane i vám, není důvod se stresovat, že byste o práci přišli.

V takové chvíli máte totiž nárok na pracovní volno, které ale není placené. Když se pracovník nemůže kvůli špatnému počasí dostat do práce, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance. V takovém případě má právo na volno na nezbytně dlouhou dobu a zaměstnavatel nemůže trvat na tom, aby zaměstnanec do práce dorazil, říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY. Jestliže se však ocitnete v situaci, že se nemůžete dostat do práce, okamžitě kontaktujte zaměstnavatele a informujte o aktuální situaci.

Zaměstnavatel má také právo od vás žádat „omluvenku“ od přepravní společnosti a nadpracování neplánovaného volna.

Pokud se stane, že do práce sice dorazíte, ale kalamita znemožní výkon práce, může vás zaměstnavatel přeřadit na jinou práci, a to za stejných mzdových podmínek. Když však kalamita brání ve vykonávání jakékoliv činnosti, vzniká tak zvaná překážka v práci. Vy zůstáváte doma a pobíráte náhradu mzdy ve výši nejméně 60 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).