Hlavní navigace

Jak na pojistné pro OSVČ

Gabriela Hájková

Samostatná výdělečná činnost se od počátku roku 2004 dělí na hlavní a vedlejší. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které vykonávají tuto činnost jako hlavní, mají povinnost platit pojistné na důchodové pojištění prostřednictvím záloh. Výjimkou nejsou ani ti, kteří jsou ve ztrátě. Pro letošní rok je minimální záloha na pojistné na důchodové pojištění ve výši 1720 Kč.

Účast na důchodovém pojištění u vedlejší výdělečné činnosti, kterou praktikují například lidi, kteří jsou zaměstnaní a vedle toho podnikají, je závislá na dosažených příjmech po odpočtu výdajů. Pokud tedy příjem za minulý rok dosáhl minimální hranice 51 774 Kč, platí i zde povinnost úhrady záloh jejichž výše začíná na 688 Kč.

Měsíční vyměřovací základ pro odvod tohoto pojistného je u OSVČ pro hlavní činnost 5 889 Kč a pro vedlejší činnsot pak 2 356 Kč. Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Zálohy se však neplatí společně se zálohou na důchodové pojištění. Jejich minimální výše je 56 Kč měsíčně.

Pro OSVČ vydala také Česká správa sociálního zabezpečení již potřetí v řadě „Příručku OSVČ pro oblast sociálního zabezpečení v roce 2009“.

Našli jste v článku chybu?