Hlavní navigace

Jak na letní brigádu a daně?

Sdílet

Prázdninové měsíce nabídnou řadu možností, jak si přivydělat. Nejběžnějším typem smluv je Dohoda o provedení práce nebo Dohoda o pracovní činnosti. Celkové zdanění se ale liší dle toho, kolik si za měsíc vyděláte a také podle toho, zda máte či nemáte podepsáno prohlášení k dani. Měsíční daňové slevy je možné uplatňovat pouze při podepsaném prohlášení k dani, přičemž prohlášení k dani je možné podepsat na daný měsíc pouze u jednoho zaměstnavatele, vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

U Dohody o provedení práce nemusíte platit sociální a zdravotní pojištění, pokud máte měsíční výdělek do 10 000 Kč. U Dohody o pracovní činnosti je to o poznání méně, a sice 2499 Kč.

Pokud je vaše měsíční odměna do zmíněného limitu, nevzniká vám nárok na nemocenské dávky, ani se odměna nezapočítává pro důchodové účely, či pro případný výpočet podpory v nezaměstnanosti. Když měsíční limit překročíte, musíte sociální a zdravotní pojištění odvést.

Každý může uplatit měsíční slevu na poplatníka ve výši 2070 Kč. Další slevy je možné uplatnit pouze při splněné podmínek, jako například slevu na studenta či slevu na invaliditu. Pokud máte brigádu a smlouvu u více zaměstnavatelů, můžete uplatnit slevu pouze u jednoho z nich současně.

Pokud máte u Dohody o provedení práce výdělek do 10 000 Kč a podepsali jste zmíněné prohlášení, nic se vám nestrhává. Pokud jste ale prohlášení nepodepsali, bude vám odvedena 15% srážková daň. Tu můžete obdržet zpátky v případě, že v roce 2016 nebude v plném rozsahu uplatněna roční daňová sleva na poplatníka ve výši 24 840 Kč. Podmínkou je podání daňového přiznání a vyžádání si potvrzení o příjmech a výši sražené daně od všech zaměstnavatelů. Při splnění zákonných podmínek je možné rovněž požádat posledního zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně, dodává Gabriela Ivanco.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).