Hlavní navigace

Jak na bezpečný nákup na internetu?

Sdílet

Nejste si jisti, jak bezpečně nakupovat na internetu? Nebo nevíte, jak postupovat při ztrátě platební karty v zahraničí? Roman Knaus ze Sberbank odpovídal na časté dotazy týkající se bezpečných nákupů na internetu a platebních karet.

Jak nejlépe postupovat při ztrátě karty v zahraničí?

Pokud v zahraničí ztratíte platební kartu nebo je vám odcizena, je nutná okamžitá blokace. Tu provedete na klientské lince banky. Před cestou je proto praktické si uložit telefonní číslo pro kontakt klientské linky ze zahraničí. Pomohou vám ale i na pobočce kterékoli nejbližší banky, říká Roman Knaus. Z preventivních důvodů si můžete i před cestou snížit denní limit na kartě nebo uzavřít pojištění karty proti ztrátě či odcizení.

Je platba on-line bezpečná?

Platby on-line u zavedených e-shopů se nemusíte obávat. Údaje zadané do platební brány jsou u těchto obchodníků dobře chráněny proti zneužití. Zatím nejlepší v praxi používaný systém je 3D-secure, který vás v okamžiku placení přesměruje ze stránky obchodu na stránky vaší banky a nikdo jiný než banka k vašim údajům nemá přístup, nemůže je tedy zneužít, odpovídá Roman Knaus.

Dobré je také vědět, že seznam obchodů, které dodržují pravidla bezproblémového nakupování a mohou používat značku Certifikovaný obchod, naleznete na webu Asociace pro elektronickou komerci. Vyplatí se však podívat přímo na stránky APEKu, protože do repertoáru podvodných e-shopů patří i zneužití oficiálního loga APEK – Certifikovaný obchod.

Jak poznat podezřelý obchod?

Existuje několik indicií, které naznačují, že byste měli být ostražití. Je dobré zpozornět, pokud e-shop nabízí své zboží za podezřele nízké ceny. Pak stojí jistě za to zjistit si o něm více informací. Pozor si dejte také na zastaralé e-shopy, na nichž se viditelně delší dobu nic neděje i na ty, kde jako jediná možnost platby je platba předem. Že by při nákupu nemuselo být vše úplně v pořádku, mohou napovědět také podivné obchodní podmínky, fakt že na stránkách zcela chybí kontaktní údaje na majitele nebo tyto kontakty nefungují, dodává Roman Knaus.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 2. 2016 21:09

    Honza (neregistrovaný) ---.183.broadband3.iol.cz
    8. 7. 2016 10:29 redakčně smazáno, důvod: ***SPAM***
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).