Hlavní navigace

Jak můžete své dítě ošidit o případný sirotčí důchod?

Sdílet

Gabriela Hájková 4. 11. 2013

Nárok na sirotčí důchod nevzniká pozůstalým automaticky. Podmínkou je, aby zesnulá osoba dosáhla za svého života potřebné doby pojištění. Ta platí pro vznik nároku na starobní a invalidní důchod, ale i pro všechny důchody pozůstalostní. 

Na sirotčí důchod má nárok osiřelé nezaopatřené dítě po zesnulém rodiči nebo osvojiteli či po osobě, která z rozhodnutí soudu převzala dítě do péče, která má nahradit péči rodičů. Nárok naopak nevzniká po pěstounovi nebo jeho manželovi.

Tento druh důchodu je přiznán vždy nezaopatřenému dítěti v případech, kdy zesnulé osobě byl vyplácen starobní či invalidní důchod, anebo zemřela následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Podmínka nároku na sirotčí důchod je také splněna, když zesnulá osoba sice nepobírala starobní či invalidní důchod, ale ke dni úmrtí získala alespoň polovinu doby pojištění potřebné pro vznik nároku na invalidní důchod nebo splnila podmínky nároku na starobní důchod, vysvětlila mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová

Příklad 

Otec dítěte zemřel ve věku 30 let, pracoval, nepobíral důchod. V posledních 10 letech před úmrtím získal 3 roky pojištění. Podmínkou pro nárok na invalidní důchod u osoby starší 28 let je získání 5 let pojištění v posledních 10 letech. Podmínku nároku na invalidní důchod ke dni úmrtí sice nesplnil, přesto nárok na sirotčí důchod vznikne – otec získal alespoň polovinu potřebné doby pojištění. 

Příklad

Matka zemřela ve věku 45 let. S dobou studia a dobou péče o dítě získala celkem 12 let pojištění. Od svých 30 let nepracuje, je v domácnosti. Jejímu 20 letému synovi, který studuje vysokou školu (je tedy nezaopatřeným dítětem), nárok na sirotčí důchod nevznikl, protože matka nesplnila ke dni úmrtí podmínky na starobní důchod ani nezískala polovinu potřebné doby pro nárok na invalidní důchod, tedy 2,5 roku v posledních 10 letech před úmrtím nebo 5 let v posledních 20 letech před úmrtím.

Zdroj: ČSSZ

Zmírněná podmínka potřebné doby pro nárok na sirotčí důchod na polovinu platí od 1. 1. 2012. Ten, kdo podmínku nároku na výplatu tohoto důchodu v před tímto datem nesplnil, si může požádat znovu. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).