Jak je to se sociálním pojištěním, když jste ukončili studium?

Sdílet

Pojištění, život, rodina, zdravotnictví, zdraví Autor: Depositphotos

S koncem školního roku se řadě studentů mění situace a s tím jim může vzniknout také povinnost zaplatit pojistné na sociální zabezpečení. Česká správa sociálního zabezpečení tak zveřejnila nejčastější dotazy na toto téma.

Konec studia

Pokud jste ukončili studium a zatím jste do práce nenastoupili, tak vám povinnost platit sociální pojištění zatím nevzniká. Ta se totiž pojí až se zahájením výdělečné činnosti. Do ní se však počítá i brigáda nebo podnikání, nikoli jen zaměstnání na HPP.

Jako nezaměstnaní tedy sociální pojištění odvádět nemusíte. Můžete se ale přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění.

Nástup do zaměstnání

V případě, že nastoupíte do zaměstnání, platí za vás sociální pojištění váš zaměstnavatel a do evidence ČSSZ zasílá zákonem stanovené informace a doklady.

To však neplatí v případě, že jde o tzv. zaměstnání malého rozsahu, kdy příjem nedosahuje 3 000 Kč za kalendářní měsíc (např. dohoda o pracovní činnosti), a při zaměstnání vykonávaném na základě dohody o provedení práce, pokud výše započitatelného příjmu v měsíci nepřesahuje částku 10 000 Kč, neboť zaměstnání v uvedených případech nezakládá účast na pojištění.

Vlastní podnikání

Pokud se rozhodnete pro vlastní podnikání a zřídíte si živnostenský list, je potřeba vždy OSSZ oznámit příslušné místo podle místa bydliště. A pokud máte podnikání na hlavní činnost, pak musíte platit důchodové pojištění. Je-li podnikání vedlejší činností, např. když nastoupíte do zaměstnání anebo nadále studujete, ale vedle toho ještě podnikáte, závisí povinnost odvádět důchodové pojištění ze samostatné výdělečné činnosti na výši dosažených příjmů.

Prázdninová brigáda

Pokud vám prázdninová brigáda zakládá účast na pojištění, plní za vás tuto povinnost zaměstnavatel. A zároveň je vám tato doba započítána pro nárok na budoucí důchod.

Účast na pojištění nezakládá tzv. zaměstnání malého rozsahu nebo dohoda o provedení práce s výdělkem do 10 000 Kč.

Cesta do zahraničí

Pokud nejste v ČR výdělečně činní a pojistné na sociální zabezpečení neplatíte, nemáte vůči ČSSZ žádnou povinnost ani při vycestování do zahraničí na stáž či studijní pobyt nebo za prací. Nemusíte ani ČSSZ v těchto případech nic hlásit. Pokud budete v zahraničí pracovat, je třeba vědět, že v rámci EU platí pro oblast sociálního zabezpečení evropská koordinační pravidla, která určují, do kterého systému sociálního zabezpečení se z příjmu bude platit pojistné. Obvykle se platí do systému toho státu, kde je práce vykonávána. O povinnostech v konkrétním státě je třeba se informovat u příslušné instituce daného státu.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).