Hlavní navigace

Investujete? Připravte se na vyšší daně

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 9. 2011

Ministerstvo financí připravilo v tichosti změnu, která zkomplikuje život drobným investorům na kapitálových trzích. Návrh na zřízení jednotného inkasního místa, který minulé úterý prošel prvním čtením, obsahuje výrazné zpřísnění podmínek zdaňování zisku z prodeje cenných papírů. Informaci před víkendem přinesly Hospodářské noviny (HN). Deník zároveň uvádí, že ministerstvo financí poslalo do sněmovny důležitou novelu se zásadní chybou, která by měla zrušit 150 daň z dividend.

V současnosti platí, že 15% daň musí platit investoři, kteří prodají akcie do půl roku od jejich pořízení a realizují přitom zisky přesahující částku 15 000 Kč. Návrh zákona by měl toto časové období prodloužit na pět let. Daň by se přitom zvýšila na 19 %.

Zvýší se pouze administrativa, a to jak na straně klienta, který bude muset při vystoupení z podílového fondu podávat daňové přiznání, tak i na úrovni státu při výběru té daně, uvedl pro HN předseda Asociace pro kapitálový trh Josef Beneš s tím, že příjem státu podle něj bude zanedbatelný. Odhadujeme to asi na čtvrt miliardy korun, stát přitom bude muset vynaložit na výběr daně nemalé prostředky. Podle Beneše změna dopadne nejvíce na fondy peněžního trhu s doporučeným investičním horizontem na jeden rok.

Novela, která zase měla zrušit 15% zdanění dividend a ulevit tak od dvojího zdanění výplaty podílu ze zisku, nakonec osvobozuje od srážkové daně jen zahraniční vlastníky z evropských zemí. Zaměstnanci ministerstva na tuto chybu reagovali s tím, že jde o překlep, který bude odstraněn.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).