Inflace zpomalila růst. Vlna zdražování se nám ale nevyhne

Oproti únoru vzrostly spotřebitelské ceny v březnu o 0,1 %. Za růstem je, nikoli překvapivě, zejména zvýšení cen pohonných hmot o 2,6 %. Průměrná měsíční cena benzinu Natural 95 (34,22 Kč/l) byla nejvyšší ve své historii, cena motorové nafty (33,80 Kč/l) byla krátkodobě vyšší pouze v červnu a červenci 2008, uvádí zpráva Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Meziroční inflace vzrostla v březnu o 1,7 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v únoru. Zpomalení meziročního cenového růstu nastalo zejména v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde zmírnil růst cen ovoce na 8,1 % (z 15,2 % v únoru) a zeleniny na 1,1 % (z 10,0 % v únoru), uvádí ČSÚ.

I přes pokles meziroční inflace panuje na světových trzích značná nejistota a dá se očekávat, že Česko v následujících měsících vlna zdražování zasáhne. Zdražení vyvolá rostoucí cena ropy, která odráží politickou situaci v Libyi a také rostoucí ceny potravin na světových trzích, komentuje výhled analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Záložnám se loni dařilo. Ze ztráty se dostaly do významného plusu Jak moc se vyplatí využít zaměstnanecký mobilní tarif?