Eurozóna v červenci zaznamenala nejrychlejší růst cen od roku 2012. Inflace se vyšplhala na 2,1 procenta a je tak mírně nad inflačním cílem Evropské centrální banky.
Podle analytiků se ani tak nedá očekávat, že by ECB rychle začala utahovat měnovou politiku. Například základní úroková sazba ECB je nyní na nule a depozitní sazba činí minus 0,4 procenta, takže komerční banky musí za uložení peněz u ECB platit.
Eurozóna hlásí inflaci nad cílem a slabší HDP
Komentář Jana Bureše, hlavního analytika Patria Finance
Růst ekonomiky v eurozóně sice zpomalil na 2,1 %, pořád se ale jedná o solidní a nadprůměrná tempa růstu, která podle našeho názoru potvrzují, že ekonomika eurozóny již nepotřebuje nové měnověpolitické injekce.
ECB ale na červnovém zasedání poměrně jasně načrtla cestu vpřed a nehledě na nová čísla zatím nikdo na trzích nevěří, že se v dohledné době sazby dostanou do kladných vod. I proto těžko na jinak povzbudivých číslech euro “uhraje nové pozitivní body”.
Inflaci v červenci táhly vzhůru zejména energie a pohonné hmoty (9,4 %). Zrychlily ale i složky jádrové inflace – inflace ve službách je na 1,4 % (i když jistou roli může stále hrát sezónnost). Přestože v červenci a srpnu pravděpodobně inflace v eurozóně dosáhla svého vrcholu, nebude nás čekat žádný rychlý “sešup” dolů. Do konce roku by neměla klesnout pod 1,7–1,8 %.
HDP mezitím zpomalilo ve druhém kvartále o něco více, než jsme očekávali. Mezikvartální růst o 0,3 % je nejslabší hodnotou za poslední (skoro) 4 roky. Slabší číslo do značné míry odráží setrvale silné přírůstky v uplynulém roce (přirozené zvolnění) a současně na některých místech obavy z negativních dopadů obchodní přestřelky mezi EU a USA.
I když ještě nemáme k dispozici strukturu HDP, počítáme s tím, že v důsledku geopolitického napětí utrpěly ve druhém kvartále především investice. Setrvalé vylepšování situace na trhu práce v kombinaci se zvolněním řady rizik (obchodní války, italská krize) by mohlo ekonomice eurozóny v druhém pololetí pomoci. I proto zatím stále držíme relativně optimistický odhad růstu pro celý rok na 2,2 %.