Hlavní navigace

Inflace v dubnu zpomalila na 6,8 %

Sdílet

Redakce 12. 5. 2008

Hladina spotřebitelských cen vzrostla v dubnu oproti březnu o 0,4 %. Meziměsíční růst spotřebitelských cen způsobilo zejména zvýšení cen za bydlení, potraviny a nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje a tabák, odívání a obuv.

Meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil v dubnu na 6,8 % ze 7,1 % v březnu. Zpomalení cenového růstu nastalo hlavně v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje a tabák, doprava a zdraví. Naopak v oddíle bydlení cenový růst mírně zrychlil vlivem vyšších cen zemního plynu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Výrazně vyšší než loni byly ceny řady potravin. Ceny vajec se zvýšily o 24,1 %, mléka o 28,1 %, sýrů o 21,0 %, másla o 15,9 %, jedlých olejů o 28,6 %. Ve veřejném stravování se zvýšily ceny v restauracích o 6,7 %, v závodních jídelnách o 8,9 % a školních jídelnách o 10,6 %.

Nižší než loni byly ceny odívání o 2,4 %, přístrojů a spotřebičů pro domácnost o 1,6 %, automobilů o 1,9 %, audiovizuálních a fotografických zařízení a zařízení pro zpracování dat o 11,3 %. Z potravin byly meziročně nižší hlavně ceny brambor o 38,2 % a plodové zeleniny o 28,8 %. V oddíle pošty a telekomunikace klesly ceny mobilních telefonů a ceny telefonických a telefaxových služeb vlivem komerčních slev mobilních operátorů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).