Hlavní navigace

Inflace stoupla o 3,4 %, ceny rostou nejrychleji za rok

Sdílet

Veronika Němcová 10. 8. 2021

Inflace v červenci vzrostla ve srovnání s předchozím měsícem o 1 procento. To je víc než předpovídali ekonomové i ČNB. Zdražovaly dovolné, nájmy pohonné hmoty či auta. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 3,4 %, což bylo nejvíce za poslední rok. Inflace se tak znovu ocitla nad horní hranicí tolerančního pásma ČNB.

Hlavním důvodem aktuálně vyšší inflace jsou rostoucí ceny v dopravě, tedy rostoucí ceny pohonných hmot a zdražující automobily. Ty první stále ještě vstřebávají vývoj cen ropy a jejích derivátů na komoditních trzích, ty druhé zase reagují na omezování nabídky nových vozů v důsledku čipového hladu a na stále přísnější bezpečnostní a zelené požadavky. Tento vývoj ovšem s sebou táhne nahoru i ceny zánovních vozů, ekonom ČSOB Petr Dufek.

V červenci se zdražovalo také v restauracích a kavárnách, kde se ceny zvýšily oproti loňsku o 4,4 %, v červnu to bylo o 3,5 %.  Zdražovaly také některé potraviny a nájemné, které vzrostlo meziročně o 2,5 %.

Zdražuje nájemné, ceny nemovitostí i stavební materiál

Vyhlídky inflace pro druhou polovinu roku se podle Dufka zhoršují kvůli očekávanému zdražení elektřiny a zemního plynu pro domácnosti, další růst tržního nájemného a vedle toho i výrazně vyšší dopad takzvaného imputovaného nájemného.

Za tímto označením se ukrývají zejména ceny nemovitostí, stavebních materiálů a prací, které rapidně v posledních měsících zdražují. Navíc je to položka s desetiprocentním podílem na spotřebitelském koši, takže byť zní velmi nehmatatelně, je v inflaci velmi viditelná s ohledem na její růst o 6 %, vysvětlil.

S ohledem na vývoj nákladů na bydlení je podle něj pravděpodobné, že se inflace udrží nad třemi procenty až do začátku příštího roku.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).