Hlavní navigace

Inflace brzdí, v březnu ji ztlačily pohonné hmoty a propad poptávky

Sdílet

Veronika Němcová 14. 4. 2020

Místo očekávaného růstu pokles. Spotřebitelské ceny v březnu oproti únoru klesly v průměru o 0,1 %, ekonomové přitom předpovídali obdobné navýšení. Inflaci táhly dolů pohonné hmoty a nižší poptávka v důsledku koronaviru.

Meziroční míra inflace zpomalila na 3,4 % z únorových 3,7 %. Růst cen měl přitom podle prognóz v těchto měsících vrcholit kvůli navýšení spotřebních daní a oslabení koruny. Do čísel ale promluvil propad ceny ropy a také poptávky způsobený koronavirovou pandemií.

Velkou neznámou je stupeň narušení odběratelsko-dodavatelských vztahů a jejich dopad na ceny. Ve druhé polovině roku dle naší prognózy jasně převáží silný propad poptávky, jinými slovy pandemický šok bude stahovat inflaci dolů. Na přelomu roku by se inflace mohla nacházet pod dvouprocentním cílem ČNB, myslí si ekonom Komerční banky Michal Brožka.

Předkoronavirové prognózy počítaly s tím, že inflace letos přesáhne 3 %. To už ale nyní neplatí. Byť na růst cen bude stále tlačit slabší koruna a možné zdražení některých potravin kvůli špatné úrodě nebo potížím s dovozem (třeba ovoce z Itálie či Španělska), o její snižování se postará už zmíněná nižší poptávka po některých službách, jako jsou třeba dovolené. A také ceny pohonných hmot. Jejich výrazný růst se v nejbližší době nečeká i přesto, že se země OPEC+ dohodly na snížení těžby ropy.

Očekává se také, že Česká národní banka bude v dalších měsících dál snižovat základní úrokovou sazbu. A to právě v důsledku nižších tlaků na inflaci a kvůli podpoře reálné ekonomiky. Centrální banka v březnu snížila za tímto účelem úrokové sazby hned dvakrát, naposledy 26. března.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).