Hlavní navigace

Ideální důchod Čecha: 18 tisíc měsíčně, rodina, cestování, koníčky

Sdílet

Gabriela Hájková 11. 10. 2016

Žít tak do devadesáti, mít každý měsíc v kapse zhruba těch 18 000 korun a věnovat se koníčkům, rodině a cestování. Tak si Češi představují svůj ideální důchod. I když vědí, že stát jim takové peníze v budoucnu nikdy nedá, pro své finanční zajištění ve stáří toho příliš nedělají. Informace vyplývají z mezinárodního průzkumu pro společnost Swiss Life, který v Česku zrealizovala agentura Ipsos mezi lidmi staršími 35 let.

I když se podle výsledků nedostatku peněz obává až 60 % respondentů, významně investuje jen každý třetí ekonomicky aktivní Čech a i tito lidé podle odborníků odkládají na penzi příliš malé částky. Pro dostatečné zabezpečení na důchod by si ale Češi měli odkládat a měsíčně investovat alespoň 5 – 10 % své mzdy. Pokud se váš plat pohybuje kolem 26 000 korun, tedy zhruba na úrovni dnešní průměrné mzdy, měli byste si každý měsíc odložit na penzi mezi 1300 až 2600 korunami, uvedla penzijní analytička Swiss Life Select Anežka Kneeová.


Swiss Life

Jak se připravujeme na delší život?

Lidé s nižšími příjmy podle výsledků paradoxně navíc doufají, že si v důchodu přilepší. Dotázaní s průměrnými či vyššími příjmy jsou nohama více na zemi a počítají s tím, že si v důchodu finančně pohorší (u výsledků platí, že čím vyšší mají dnes  příjem, tím větší propad očekávají).


Swiss Life

Ideální důchod vs. současný příjem

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).