Hlavní navigace

Generali Investments: Češi stále milují slamníky a trezory

Sdílet

14 miliard ročně navíc. Tuto částku by Češi mohli získat větší aktivitou v investování, alespoň podle investiční společnosti Generali Investments CEE.

Podle tzv. indexu finanční dospělosti, který si Generali nechala analyticky zpracovat by stačilo by, aby české domácnosti snížily o čtvrtinu objem svých vkladů v bankách ve prospěch investičních produktů. Tím jsou myšleny nejen akcie a investiční fondy, ale i životní pojištění a penzijní fond. Mohly by si tím přijít na 14 miliard korun ročně navíc. Dostaly by se tak v rámci hospodaření s financemi na úrovně typické pro vyspělé země jako Rakousko nebo Německo, říká Josef Beneš, generální ředitel a předseda představenstva Generali Investments CEE.

Index finanční dospělosti analytici Generali Investments CEE vypočítávají jako rozdíl jednotlivých kategorií aktiv od ideálního rozložení volných prostředků z pohledu výnosu i rizika dle zkušeností Generali ze západní Evropy. Nezralý odstup Čechů od rozložení financí domácností běžného pro vyspělé země Evropské unie způsobuje, že je index záporný.

Hotovost ve slamníku nebo trezoru, vklady v bankách stejně jako kvalitní krátkodobé dluhopisy se řadí mezi takzvaná defenzivní aktiva, protože jejich hodnota příliš nekolísá. Právě tyto typy ukládání volných peněz Češi podle analýzy Generali Investments CEE upřednostňují před investicemi s dopředu nejistým výnosem, čímž si zavírají dveře k vyšším výnosům, z nichž více těží například německé domácnosti. Opatrný český přístup k financím navíc vydává Čechy na pospas riziku inflace, uvádí Generali Investments v tiskové zprávě.

Index finanční gramotnosti (02/2016)
Autor: Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Index finanční gramotnosti (02/2016)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).