Hlavní navigace

Francie chce zavést 1eurové bankovky, měly by nahradit dolar

Sdílet

Patrik Chrz

Francouzští poslanci se silně zasazují o zavedení 1eurové bankovky, která by mohla převzít podobnou roli jako 1dolarová bankovka.

Nevýznamnější podpůrce této myšlenky je Louis Giscard d'Estaing, syn bývalého francouzského prezidenta Valéry Giscarda d'Estaing. Dle Süddeutsche Zeitung získal 51 letý Francouz v boji za tuto bankovku významnou podporu. Desetičlenná skupina poslanců národního shromáždění chce pohnout s tímto záměrem spojenými silami.

Pro Süddeutsche Zeigung se Giscard vyjádřil, že po vzoru jednodolarové bankovky má jednoeurová bankovka posílit mezinárodní pozici eura. Na rozdíl od mincí, by byla jednoeurová bankovka snadno směnitelná. Tím by byla pro turisty mimo Evropu velmi atraktivní. Poslanci odkazují na postavení a význam dolaru jako platebního prostředku v Asii, Africe a latinské Americe. Podobnou roli by podle Giscarda mohlo hrát i euro.

O zavedení jednoeurové bankovky se již dříve uvažovalo, i když Evropská centrální banka tuto ideu v roce 2008 zavrhla. Pět let předtím se o jednoeurovou bankovku silně zasazovala Itálie, ale dle Německa by bylo její zavedení příliš nákladné.

Samozřejmě je dobré upozornit, že ona francouzská snaha není úplně nezištná. Ve volebním obvodu Louise Giscarda d'Estaing je tiskárna francouzské národní banky, jak upozorňuje Süddeutsche Zeitung. Zde by mohly být bankovky tištěny a to za nižší náklady, tedy pokud můžeme věřit francouzským poslancům.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).