Hlavní navigace

Francie chce zavést 1eurové bankovky, měly by nahradit dolar

Sdílet

Patrik Chrz 29. 1. 2010

Francouzští poslanci se silně zasazují o zavedení 1eurové bankovky, která by mohla převzít podobnou roli jako 1dolarová bankovka.

Nevýznamnější podpůrce této myšlenky je Louis Giscard d'Estaing, syn bývalého francouzského prezidenta Valéry Giscarda d'Estaing. Dle Süddeutsche Zeitung získal 51 letý Francouz v boji za tuto bankovku významnou podporu. Desetičlenná skupina poslanců národního shromáždění chce pohnout s tímto záměrem spojenými silami.

Pro Süddeutsche Zeigung se Giscard vyjádřil, že po vzoru jednodolarové bankovky má jednoeurová bankovka posílit mezinárodní pozici eura. Na rozdíl od mincí, by byla jednoeurová bankovka snadno směnitelná. Tím by byla pro turisty mimo Evropu velmi atraktivní. Poslanci odkazují na postavení a význam dolaru jako platebního prostředku v Asii, Africe a latinské Americe. Podobnou roli by podle Giscarda mohlo hrát i euro.

O zavedení jednoeurové bankovky se již dříve uvažovalo, i když Evropská centrální banka tuto ideu v roce 2008 zavrhla. Pět let předtím se o jednoeurovou bankovku silně zasazovala Itálie, ale dle Německa by bylo její zavedení příliš nákladné.

Samozřejmě je dobré upozornit, že ona francouzská snaha není úplně nezištná. Ve volebním obvodu Louise Giscarda d'Estaing je tiskárna francouzské národní banky, jak upozorňuje Süddeutsche Zeitung. Zde by mohly být bankovky tištěny a to za nižší náklady, tedy pokud můžeme věřit francouzským poslancům.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 1. 2010 7:35

  Clueless (neregistrovaný) ---.vc.shawcable.net

  > Na rozdíl od mincí, by byla jednoeurová bankovka snadno směnitelná.

  Proc banky neberou kovovky? Protoze jsou tezsi? Protoze nemaji ochranne znaky? Jsou papirove penize levnejsi na vyrobu?

  Me osobne to pripada, ze kovova mince je prakticky neznicitelna.

  Chapu, ze nosit v kapce dvacet jednoeurovych minci nebo dvacet jednoeurovek je rozdil ve vaze.

 • 1. 2. 2010 19:59

  Patrik Chrz

  Banky a směnárny mince (někdy) berou, ale ne za plnou cenu. Sráží si 20 až 50 %.
  Těch důvodů asi bude víc.
  1) váha a objem
  2) obtížnější počítání a hlavně manipulace s již spočítanými penězi (papírové se jen „přepásají“ papírovou páskou)

  a podle mého názoru hlavní důvod:
  3) pokud bude někdo nakupovat valuty, tak jen výjimečně bude mít zájem o kovové mince – ty by se pak bance hromadily a musela by je vyměňovat v zahraničí což by znamenalo náklady. Papírové zase zpět prodá do oběhu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).