Hlavní navigace

Firmy si věří, spotřebitelé jsou ale pesimičtí

Sdílet

Arsen Lazarevič 24. 2. 2014

V nejnovějším konjunkturálním průzkumu Českého statistického úřadu pokračuje oživení průmyslu. Ve službách a stavebnictví se ale situace nelepší:  Zvýšená obezřetnost spotřebitelů přetrvává, a proto nečekáme ani výrazně vyšší apetit k utrácení. Navíc finanční situace domácností se bude jen pomalu zlepšovat, a tak na optimismus a rychlejší růst spotřeby, který by popohnal českou ekonomiku, si ještě budeme muset chvíli počkat, uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Výrazně horší náladu mají však spotřebitelé, i tak se ale meziročně zlepšila: Indikátor spotřebitelské důvěry se v únoru meziměsíčně snížil, ale v meziročním srovnání je vyšší. Ze šetření mezi spotřebiteli v únoru vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců zvýšily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace. Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se oproti minulému měsíci zvýšily. V porovnání s lednem se úmysl spořit nezměnil. Respondenti se stále obávají růstu cen, avšak v porovnání s minulým měsícem již méně, uvedl Český statistický úřad.

Na náladu spotřebitelů také měly vliv devizové intervence ze strany České národní banky. Čtěte také: Devizové intervence ČNB přinesou zdražování, varují obchodníci

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).