Hlavní navigace

Finanční ústava bude trestat zadlužování

Sdílet

Arsen Lazarevič 10. 10. 2012

Vláda schválila návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti. V případě překročení veřejného dluhu nad 40 % HDP, bude muset podle návrhu vláda učinit první opatření k zastavení růstu dluhu.

Pokud dluh překročí 50 % HDP, pak vláda musí požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Zákon počítá s přísnějšími rozpočtovými pravidly pro místní správy a samosprávy. Pokud dojde ke schválení zákona parlamentem, pak by měl začít platit od roku 2014.

Finanční ústava je takový klíčový parametr, že má svou hodnotu její přijetí, eventuálně i pokud bychom tu hranici museli zvednout, uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Je to takové trošku pokrytectví, že oni to chtějí hodit až na tu další vládu, vyjádřil se k tomuto návrhu stínový ministr financí Jan Mládek (ČSSD). 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 10. 2012 21:29

    taleb (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

    OK, dluh překročí 50% HDP a vláda požádá o vyslovení důvěry. Jenže vláda má v parlamentu většinu (nebo menšinovou podporu) a tak si tu důvěru odhlasuje a seká dluhy dál. Trochu lepší by bylo, nutnost vypsat nové volby při překročení určité výše dluhu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).