Hlavní navigace

Finanční správa nově u daně z nabytí nemovitých věcí akceptuje cenu bez DPH i u kupujícího

Sdílet

Dosud platilo, že do základu daně z nabytí nemovitých věcí se nezahrnuje DPH v případě, kdy je poplatníkem daně převodce, tedy ve většině případů prodávající. Nově ale bude Finanční správa toto pravidlo uplatňovat i na situace, kdy poplatníkem daně bude nabyvatel, tedy kupující.

V případě, že k nabytí nemovité věci došlo po 1. lednu 2014 a daňové řízení už bylo ukončeno a daň byla správcem vyměřena ze základu daně včetně DPH, můžete si jako poplatník podat dodatečné daňové přiznání a zažádat v něm o vrácení případného přeplatku. Nesmí však uplynout lhůta pro stanovení daně. Tato možnost platí pouze v situaci, kdy převodcem nemovitosti je plátce DPH a nabývací hodnotou je cena, do níž je DPH zahrnuto.

Jestliže daňové řízení dosud ukončeno nebylo a daň tudíž nebyla vyměřena, případně stále probíhá odvolací řízení, tak vám správce daně sám vyměří daň podle výše uvedeného postupu. A o vrácení přeplatku si opět můžete zažádat.

Ke změně postupu došlo v důsledku analýzy, kterou zveřejnil Nejvyšší správní soud. Ten došel k závěru, že pokud je poplatníkem převodce, není možné do základu daně z nabytí nemovitých věcí DPH zahrnout.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).