Počet Čechů, kteří si v roce 2016 tvořili finanční polštář, poklesl o 11 %. Pouze 13 % dotázaných by ze svých úspor při zachování stejného životního stylu vyžilo půl roku. Polovina Čechů si uvědomuje, že by na stáří měli být zajištěni, ale ve skutečnosti mají naspořeno méně než 300 000 Kč. Informace vyplývají z průzkumu agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci.
Pohotovostní finanční rezervu má 60 % dotázaných, což je méně, než v roce 2016. Častěji k tvorbě rezerv přikročí muži a vzdělanější lidé, kteří mají vyšší příjmy a rezerva se jim tak tvoří snáze. Krátkodobá rezerva představuje zajištění rodiny v případě výpadku příjmů a měla by se podle doporučení odborníků pohybovat ve výši nejlépe šestinásobku měsíčních výdajů domácnosti. Lidé by neměli vyčkávat na nějaký podnět, který je přesvědčí o tom, že finanční rezervu budou nutně potřebovat. Ideálně by si ji měli začít tvořit hned, když nastoupí do práce a získají pravidelný příjem,
komentuje Helena Brychová.
Při případném výpadku příjmu by pak Češi svůj standard dlouho neudrželi. 13 % dotázaných by se zachováním stejného životního stylu vyžilo s úsporami půl roku. Dalších 19 % respondentů by dokázalo z úspor žít jen 3 měsíce. Po dobu 10 a více měsíců by dokázali ze svých úspor žít lidé v důchodovém věku a respondenti s vyšším vzděláním.